OPIS
Prezentowana monografia zawiera koncepcję przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej i jest pierwszą tego typu publikacją na naszym rynku wydawniczym. Doskonale wypełnia istniejącą lukę w literaturze przedmiotu, a ponadto:
stanowi rzeczowe, interdyscyplinarne studium analityczno-badawcze na tle wybranych kategorii przestępczości zorganizowanej, jak: handel ludźmi, porwanie dla okupu, pranie pieniędzy, finansowanie terroryzmu;
określa najważniejsze zadania procesowe i operacyjne organów zobowiązanych do przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej;
analizuje rolę baz danych oraz najnowszych osiągnięć naukowych wykorzystywanych na potrzeby ewidencji prowadzonej przez organy administracji państwowej, organy ochrony prawnej i badań rozpoznawczo-kryminalistycznych.
Publikacja adresowana jest do wszystkich, którzy dążą do pogłębienia wiedzy z zakresu kryminalistyki i kryminologii, prawa karnego, procesowego i administracyjnego, a przede wszystkim bezpieczeństwa wewnętrznego, tj. zarówno do praktyków organów ochrony prawnej, nauczycieli akademickich, jak i studentów. Autor dołożył wielu starań, aby język wywodów był prosty i zrozumiały dla wszystkich czytelników, nawet tych, którzy nie są fachowcami w omawianych dziedzinach. Publikacja jest rzeczowym i merytorycznie spójnym kompendium wiedzy.
Zagadnienia omówione w monografii są kontynuacją poprzednich prawnych, kryminologicznych i kryminalistycznych analiz, badań oraz wniosków dotyczących przestępczości zorganizowanej. Tematyka nierozerwalnie wiąże się z zagadnieniami zawartymi we wcześniejszych monografiach autora - Przeciwdziałanie praniu pieniędzy z 2004 r. oraz Przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu z 2007 r. Niniejsza praca zamyka trylogię dotyczącą tej złożonej problematyki".
Prof. zw. dr hab. Kazimierz Rajchel - prorektor ds. nauczania
Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie