OPIS
Rękojmia za wady prawne rzeczy sprzedanej to opracowanie poświęcone zagadnieniom związanym z odpowiedzialnością sprzedawcy za wady prawne, opartą na zasadzie ryzyka, a jednocześnie mogącą pozostawać w zbiegu z odpowiedzialnością za niewykonanie i nienależyte wykonanie zobowiązania.
W pracy przedstawiono zagadnienia związane z założeniami i przedmiotem odpowiedzialności za wady prawne. Podjęto próbę ujęcia na nowo wady prawnej jako przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Przedstawiono przykłady wad prawnych oraz omówiono kryteria kwalifikowania określonej wadliwości jako podlegającej przepisom o rękojmi za wady prawne. Wnikliwie zostały omówione przesłanki rękojmi, przy czym ze szczególną uwagą odniesiono się do odpowiedzialności za roszczenia osób trzecich. Podjęto próbę systemowego zdefiniowania stosunku rękojmi za wady prawne do przepisów dotyczących jawności danych ujawnionych w rejestrach publicznych, tj. w księgach wieczystych oraz w rejestrze zastawów. Przedstawiono uprawnienia kupującego z tytułu rękojmi za wady prawne oraz na podstawie przepisów o wykonaniu zobowiązań i skutkach ich niewykonania. Jednocześnie wskazano na uprawnienia sprzedawcy mające doprowadzić do „uzdrowienia” wykonania zobowiązania. Omówiono zagadnienie zbiegu środków ochrony prawnej kupującego na podstawie rękojmi za wady prawne i innych instytucji prawa cywilnego. Poddano wnikliwej analizie dopuszczalny zakres rozszerzenia, ograniczenia i wyłączenia rękojmi za wady prawne, a ponadto zaproponowano zmiany w ustawodawstwie mające na celu wyeliminowanie wątpliwości, jakie dotychczas pojawiały się w doktrynie i orzecznictwie. Poszczególne zagadnienia zostały omówione na tle rozwiązań przyjętych w innych krajach, co pozwoliło na głębsze uzasadnienie przyjmowanych koncepcji.
Z uwagi na szeroki zakres omówionych w opracowaniu zagadnień, książka adresowana jest przede wszystkim do sędziów, radców prawnych, adwokatów i notariuszy, jak również do teoretyków prawa cywilnego.