OPIS
Publikacja Ścieżkami nadziei jest ściśle związana z ostatnio opublikowaną książką Anny Pawełczyńskiej O istocie tożsamości narodowej – Polacy wobec zagrożeń, a również z wcześniej wydanymi: Wartości a przemoc oraz Głowa hydry – O przewrotności współczesnego zła.
Anna Pawełczyńska – znany, niezależny socjolog, profesor, osoba o wielkim życiowym doświadczeniu – w okresie wojny żołnierz Armii Krajowej, więzień obozów koncentracyjnych – jest wnikliwym obserwatorem procesów społecznych, dokonujących się w Polsce i w świecie od wybuchu II wojny światowej aż do dziś. Jasno dostrzega różnorodne zagrożenia dla polskiej wspólnoty narodowej, jakie są wynikiem wojny, niemieckiej okupacji, sowieckiego zniewolenia, a także obecnych przemian, które niosą nie tylko zjawiska pozytywne. Największym spośród zagrożeń jest przekształcanie się struktur społecznych w struktury zła wskutek działania różnego rodzaju totalitaryzmów.
Książka Ścieżkami nadziei przynosi rozwinięcie myśli o znaczeniu prawego sumienia dla przeciwstawienia się złu, dla doskonalenia siebie, Polski i świata. W sposób przystępny wskazuje podstawowe elementy i warunki społeczne pomagające kształtować dobre, prawe sumienie, a jednocześnie ostrzega przed pułapkami, które będą tę pracę utrudniać.
Warto sięgnąć do tej mądrej książki. Pozwala ona lepiej zrozumieć siebie i świat oraz budować nadzieję.