OPIS
„To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora... oby zajęła ona stale miejsce na listach klasyki polskiego reportażu”
Ryszard Kapuściński
W związku z ogromną i wciąż rosnącą popularnością książki Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd (kilkadziesiąt tysięcy sprzedanych egzemplarzy) Wydawnictwo Sorus przygotowało kolejne, szóste jej wydanie.
Dzięki uprzejmości rodziny Kazimierza Nowaka uzyskaliśmy dodatkowe materiały archiwalne, które umożliwiły dokonanie w tekście wielu poprawek i uzupełnień. Przejrzeliśmy i zmodyfikowaliśmy materiał zdjęciowy oraz mapy, wykonane w nowym opracowaniu graficznym i z korektą trasy podróżnika. Dodaliśmy też indeks nazw geograficznych. Zaktualizowaliśmy również wstęp Łukasza Wierzbickiego – twórcy tej książki. To napisana pięknym, barwnym językiem opowieść o pionierskiej, pięcioletniej afrykańskiej wędrówce Kazimierza Nowaka, przez ponad 60 lat zupełnie zapomnianego polskiego przedwojennego podróżnika, który głównie rowerem i pieszo oraz na wielbłądzie, konno i czółnem dwukrotnie pokonał samotnie kontynent afrykański (od Trypolisu po Kapsztad i z powrotem – do Algieru)! Dla uczczenia podróżnika tą samą trasą od listopada 2009 roku podąża sztafeta „Afryka Nowaka”.
Książkę czyta się jednym tchem. Oprócz opisów niezwykłych przygód globtrotera i cudów afrykańskiej przyrody znajdzie w niej Czytelnik bogaty opis życia mieszkańców Czarnego Lądu, wnikliwą krytykę polityki kolonialnej oraz spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej.
Czytelnik może się poczuć jak towarzysz podróży Kazimierza Nowaka – przez Afrykę, nie tę na pokaz, przy szlakach turystycznych, będących pewnego rodzaju wystawą, lecz przez tę, jak pisze Autor w Prologu: niedostępną dla ogółu, o której żaden podróżnik nie pisze, choćby ze względu na to, że aby ją poznać, trzeba się wypocić, zaznać głodu i pragnienia, ryzykować zdrowie i życie.
Dzięki eleganckiej szacie edytorskiej (twarda oprawa i druk na kredowanym papierze) książka ta może się stać idealnym prezentem dla Czytelników w każdym wieku.
Niniejszemu wydaniu patronuje Fundacja im. Kazimierza Nowaka, która została zarejestrowana w listopadzie 2010 r. Intencją Fundatorów było powołanie instytucji mającej na celu pielęgnowanie pamięci o Kazimierzu Nowaku oraz skuteczną popularyzację dorobku, dokonań oraz systemu wartości tego niezwykłego podróżnika.