OPIS
Zbiór kilkunastu szkiców o Aleksandrze Kamińskim - harcmistrzu, wychowawcy i pisarzu, jednym z twórców Szarych Szeregów, autorze legendarnych "Kamieni na szaniec" i "Wielkiej gry", redaktorze "Biuletynu Informacyjnego" Armii Krajowej.
"Być dzielnym i umieć się różnić" to fascynująca opowieść profesora i harcerza o innym profesorze harcerzu. Obaj to wybitni wychowawcy, których dokonania były w swoim czasie dla harcerstwa i pedagogiki przełomowe. Autor podkreśla, że publikacje Aleksandra Kamińskiego i ich późniejsze
bezpośrednie kontakty w ogromnej mierze przyczyniły się do ukształtowania go jako instruktora harcerskiego, pedagoga i naukowca. Janowski ukazuje zaskakująco aktualne przemyślenia Kamińskiego o Polsce, wychowaniu i harcerstwie, a także postawę, do której "Kamyk" był szczególnie przywiązany - ową tytułową "dzielność". W poszczególnych szkicach znajdujemy opis zmagań człowieka, który stara się iść uczciwą drogą, wbrew przeciwnościom robić
swoje, nie ulegać naciskom, wykorzystywać pojawiające się szanse. W drobiazgach zawierać kompromisy, a zachowując swe zdanie umieć ładnie - dawniej powiedziano by może: elegancko - różnić się od tych, którzy mają inne poglądy.
Lektura zamieszczonych w zbiorze szkiców to także możliwość poznania - niejako "przy okazji" - poglądów na wychowanie i obywatelską służbę ich autora, Andrzeja Janowskiego – wybitnego pedagoga i instruktora harcerskiego.