OPIS
Fabryka oficerów jest książką w pełni oddającą największe okropności nazizmu i wojny! Ma formę dziennika prowadzonego przez kadeta z pewnej akademii wojskowej (prawdopodobnie tej, w której Kirst w latach 1943-1945 wykładał).
Miejscem akcji jest więc szkoła wychowująca i kształcąca w trybie przyspieszonym oficerów do służby na froncie. Takie "maszynki" kierujące śmiercionośnym ogniem strzelców. Opisana historia podobno wydarzyła się naprawdę podczas 16. kursu dla oficerów, który trwał od 10 stycznia do 31 marca 1944 r. w Szkole Wojennej w Wildingen nad Menem. Jak zwykle Kirst do opisu dołączył wyciągi z akt sądu wojennego, listy, życiorysy.
Powieść stwarza więc nieodparte wrażenie autentyczności i potwierdza prawdziwość zdarzeń, choć nazwiska zostały z pewnością zmienione. Wszystko miało służyć "straconemu pokoleniu" (za które i Kirst się uważa!) ku pamięci, a młodzieży ku przestrodze, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło!
W sumie - książka jest jednym wielkim oskarżeniem i napiętnowaniem nazizmu, III Rzeszy i wojny. Oskarżeniem systemu, któremu autor również (jak wielu innych Niemców) w młodości gorliwie służył. Powieść ukazuje bardzo gorzką prawdę o słabości ludzkiej.
Hans Hellmut Kirst (ur. w 1914 w Osterode, zm. 1989 w Bremie) - jeden z najlepszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych pisarzy niemieckich ubiegłego tysiąclecia, autor ponad 50 książek i krytyk filmowy. Po bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w maju 1945 roku pisarz przez 9 miesięcy przebywał w amerykańskim obozie dla internowanych w Garmisch. Po zwolnieniu (niczego zbrodniczego mu nie udowodniono) rozpoczął swoją "literacką spowiedź" o przeżyciach (kiedy był - jak wielu Niemców - zwolennikiem Hitlera), o których chciałby jak najszybciej zapomnieć.
W swoich dziełach ukazywał śmieszność i absurd wojska i wojen. Do jego najlepszych dzieł zalicza się: Fabrykę oficerów, Noc generałów, czy też serię kryminałów z detektywem Kellerem.
Prawdziwą sławę i uznanie na świecie przyniósł mu jednak wydany w 1954 roku pierwszy tom trylogii "08/15". Dzięki "08/15" Kirst awansował do miana najbardziej poczytnego autora powojennych Niemiec.
Jego drugi międzynarodowy bestseller ukazał się w roku 1960. Była to Fabryka oficerów - książka, która jeszcze w tym samym roku doczekała się adaptacji filmowej. Za swoje osiągnięcia literackie otrzymał między innymi amerykańską nagrodę im. Edgara Allana Poe. Został również jako pierwszy Niemiec członkiem The Authors Guild - największej w Stanach Zjednoczonych organizacji zrzeszającej czynnych autorów, działającej na rzecz ochrony ich praw i wolności słowa. Był członkiem Związku Pisarzy USA i amerykańskiego PEN-Clubu. Ponad 50 napisanych przez niego książek przetłumaczonych zostało na 30 języków i ukazało się w łącznym nakładzie ponad 15 000 000 egzemplarzy!