OPIS
"Kultura perska a Biblia"
W książce omówione zostały związki pomiędzy kulturą perską a Biblią. Na starożytną Persję zazwyczaj patrzymy od strony Greków, którzy w pewnym okresie stali się przedmiotem agresji ze strony Persów, a później opanowali imperium perskie, narzucając mu swoją władzę, a przede wszystkim kulturę. A jak to wyglądało od strony Izraela?
"Kultury Anatolijskie a Biblia"
Anatolia, to kraj nazwany przez Greków Krajem Wschodu od ich słowa anatole, oznaczającego wschód. To ziemia, którą później nazwano Azją Mniejszą, a dziś znajduje się na terytorium państwa tureckiego. Jest to jeden z najważniejszych rejonów w dziejach świata. Niezwykły półwysep stanowiący pomost między ogromną Azja a małą Europą, półwysep, na którym ukształtowały się wspaniałe wczesne cywilizacje: hetycka, lidyjska, frygijska, karyjska i wiele innych. Nasze zainteresowania Anatolią ograniczamy do starożytności i kończymy na pierwszym wieku po Chrystusie, w tym bowiem przedziale czasowym zachodzą interesujące nas zależności pomiędzy kulturami anatolijskimi a Biblią. Anatolia wybitnie obecna jest na kartach Biblii, jej ludy stykały się ze starożytnym Izraelem, a w Nowym Testamencie jest to teren działalności św. Pawła i św. Jana.
"Kultura mezopotamska a Biblia"
Ziemia Izraela leży w środku tak zwanego żyznego półksiężyca pomiędzy Egiptem a Mezopotamią. Dlatego dzieje Izraela stale łączyły się z dziejami tych sąsiadów i od nich były zależne. Książka ta mówi o kontaktach pomiędzy krajami Mezopotamii a Izraelem na tle ich historii i zapisów biblijnych. Poznanie wpływów mezopotamskich wzbogaca rozumienie jej, ukazując liczne zapożyczenia, przy których jednak Biblia nie traci swej oryginalności.