OPIS
Debiutancka powieść Heather Gudenkauf ukazała się w ubiegłym roku w USA i od razu trafiła na listę bestsellerów "New York Times'a". Została też nominowana do nagrody Edgar Award.
Pewnego sierpniowego poranka w Willow Creek w stanie Iowa dokonano straszliwego odkrycia. Dwie siedmioletnie dziewczynki - Calli i Petra - zniknęły w nocy ze swoich domów. Czyżby samowolnie poszły na spacer do lasu?
Calli Clark cierpi od trzech lat na mutyzm wybiórczy - któregoś dnia nagle przestała mówić. To kochające, łagodne i rozmarzone dziecko zamknęły w świecie ciszy tragiczne wydarzenia, których było świadkiem w swoim rodzinnym domu. Petra Gregory, jedyna i oddana przyjaciółka Calli, jest jej pokrewną duszą, jej głosem. To za pośrednictwem inteligentnej i rezolutnej Petry Calli porozumiewa się z nauczycielami w szkole i rówieśnikami w czasie wspólnych zabaw.
Atonina Clark stara się być jak najlepszą matką dla swoich dzieci - Bena i Calli. Nie potrafi jednak wyzwolić się z toksycznego związku i odejść od męża alkoholika, tłumaczy go przed dziećmi i sama wierzy, że mimo nałogu jest kochającym ojcem i dobrym człowiekiem. Stara się nie dopuszczać do siebie myśli, że jej mąż Griff ma coś wspólnego z uprowadzeniem dziewczynek, ale boi się, że cena za wierne trwanie u jego boku będzie tym razem jeszcze wyższa niż milczenie Calli. Od początku bowiem podejrzewa, że to mąż zamknął usta ich córeczce.
Ojciec Petry, Martin, kulturalny starszy pan, profesor akademicki, rozpaczliwie szukając swojego dziecka, odkrywa w sobie cechy, których istnienia nigdy nie podejrzewał. Lęk o życie córki wywołuje w nim agresję i żądzę zemsty na sprawcy jej porwania.
Dwunastoletni Ben Clark, brat Calli, jak nikt inny zna swoją siostrę. Tylko on wie, dokąd mogła pójść. Nie oglądając się na policyjną akcję, samotnie wyrusza do lasu na poszukiwanie siostry i jej przyjaciółki. Odkrycie, którego tam dokonuje, byłoby zbyt przerażające nawet dla dorosłego. Chłopiec musi zadziałać jak mężczyzna, by zapobiec dalszej tragedii.
Zdesperowani rodzice zaginionych siedmiolatek żyją teraz tylko jednym pytaniem - co się stało z ich córkami? Jednak odpowiedź będzie znała jedynie milcząca dotąd Calli...
Thriller psychologiczny Ciężar milczenia to rodzaj dramatu rodzinnego, napisanego z punktu widzenia każdego z głównych bohaterów. Dzięki takiej perspektywie czytelnik może utożsamiać się z poszczególnymi postaciami, zrozumieć ich cierpienie, nadzieję i walkę o odzyskanie zaginionych dziewcząt. Z wrażliwością i szczerością autorka porusza trudne tematy: uraz z dzieciństwa, rodzina dysfunkcyjna, porwanie dzieci. Poprzez swoją powieść Gudenkauf z jednej strony oddaje głos dzieciom, często milczącym o swoich dramatach, z drugiej zaś pokazuje odporność i determinację rodzin w walce o zachowanie miłości.
Powieść ukazała się w lipcu 2009 w USA i od razu trafiła na listę bestsellerów "New York Times'a". Niedawno została nominowana do prestiżowej nagrody Edgar Award 2010 w kategorii "Najlepsza Debiutancka Powieść" (the Best First Novel). Nagroda jest przyznawana przez Stowarzyszenie Amerykańskich Twórców Kryminałów - (Mystery Writers of America), a wśród jej dotychczasowych laureatów można znaleźć takich pisarzy, jak James Patterson, Patricia Cornwell, Michael Connelly, Jonathan Kellerman oraz Ira Levin.
Thriller psychologiczny Ciężar milczenia to debiut literacki Amerykanki Heather Gudenkauf. Autorka już od najmłodszych lat interesowała się pisaniem, a jej ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu w dzieciństwie była biblioteka. Swoją pierwszą powieść zdecydowała się jednak napisać już po wyjściu za mąż i urodzeniu dzieci. Gudenkauf z wykształcenia jest nauczycielką, a ostatnie 16 lat spędziła na pracy z dziećmi w różnym wieku, poznawaniu ich marzeń i doświadczeń. Jak sama przyznaje, nikt tak naprawdę nie wie, co dzieje się z dziećmi w domowym zaciszu. Pomysł na Ciężar milczenia narodził się podczas spaceru w pobliskim lesie, kiedy zaczęła się zastanawiać, czy ktoś kiedykolwiek zaginął w tym miejscu, jaki dramat mogłaby przeżywać ofiara, a jaki jej rodzina. Inspiracją do stworzenia powieści były też jej obserwacje poczynione podczas wieloletniej pracy z dziećmi, które potrafiły pogodzić się z trudnymi sytuacjami życiowymi oraz z odwagą i pomysłowością podchodzić do codziennych problemów.