OPIS
Dr Michał Galas adiunkt w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor i redaktor wielu studiów z dziedziny historii żydowskiej tradycji religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem mesjanizmu i mistycyzmu żydowskiego, dziejów judaizmu w Polsce oraz głównych kierunków w judaizmie współczesnym, m.in. Światło i słońce. Studia z dziejów chasydyzmu („Austeria", Kraków 2006); Żydzi lelowscy. Obecność i ślady (wspólnie z M. Skrzypczykiem) („Austeria", Kraków 2006); Duchowość żydowska w Polsce („Księgarnia Akademicka", Kraków 2000).
Książka Michała Galasa jest jedną z najbardziej wartościowych pozycji, jakie powstały w ostatnich latach w Polsce z zakresu judaistyki czy w ogóle tzw. „studiów żydowskich". Jest tym bardziej cenna, że dotyczy tematyki w ogóle w polskim obiegu naukowym nieobecnej, a mianowicie batalii o reformę judaizmu, która rozpoczęła się z początkiem XIX wieku i na dobrą sprawę, mimo podziału judaizmu na wiele denominacji, nie zakończyła się do dzisiaj. (...)
Zaletą książki jest medium, przez które autor pokazuje dziewiętnastowieczne dzieje tej batalii. Medium tym jest Markus Ja-strow, osoba bardzo ważna także dla polskiej mitologii narodowej. Nie tylko dlatego, że był polskim Żydem (i za takiego również uważano go za granicą), ale nade wszystko, że jako kaznodzieja synagogi postępowej na ul. Daniłowiczowskiej w Warszawie wziął udział w patriotycznych demonstracjach w 1861 roku, a także, razem z rabinem Berem Meiselsem i kaznodzieją Kramsztykiem, został uwięziony w warszawskiej Cytadeli. Jego, miejscami konspiracyjna, działalność na rzecz zbliżenia między Polakami a Żydami, warta jest przybliżenia szerszym kręgom czytelników.
Przede wszystkim jednak, Jastrow był przez pół wieku aktywnym uczestnikiem dyskusji, sporów i konfliktów na temat miejsca judaizmu we współczesnym świecie i jego pożądanym dzisiaj kształcie, dyskusji nad „reformą", która podzieliła i nadal dzieli judaizm.