OPIS
W rozdziale pierwszym, obejmującym lata 1914-1918, prezentuję najpierw proces odbudowy polskich instytucji państwowych w okresie do połowy 1918 r., a następnie zagadnienia związane z restytucją państwa polskiego w listopadzie 1918 r.
W rozdziale drugim ukazane są zmagania o nadanie odrodzonemu państwu nowego ustroju konstytucyjnego.
Funkcjonowanie państwa pod rządami Konstytucji z 1921 r. w dwóch wyraźnie wyodrębnionych okresach - do i po zamachu majowym - jest przedmiotem analizy rozdziału trzeciego.
Problematykę związaną z uchwaleniem i obowiązywaniem Konstytucji z 1935 r. do wybuchu wojny omawiam w rozdziale czwartym.
W rozdziale piątym prezentowane są zagadnienia dotyczące obowiązywania Konstytucji z 1935 r. w czasie wojny, funkcjonowania na jej podstawie władz RP na uchodźstwie oraz w kraju w postaci Polskiego Państwa Podziemnego. W tej części omawiam również pozycję prawną komunistycznego ruchu oporu w kontekście funkcjonowania władz II RP-
Rozdział szósty jest analizą uwarunkowań formowania się ustroju "Polski ludowej" w początkowym okresie, a kolejny, siódmy, omawia funkcjonowanie władz II RP po zakończeniu wojny - na uchodźstwie.
W rozdziale ósmym przedstawione są uwarunkowania związane z przyjęciem pierwszych regulacji konstytucyjnych w PRL oraz fazy transformacji ustrojowej tego państwa.
Rozdział dziewiąty poświęcony został okresowi formowania się III RP i ewolucji ustrojowej w tym okresie, łącznie z opisem zmagań o uchwalenie obowiązującej obecnie Konstytucji z 1997 r.