OPIS
Praca podejmująca temat wysiedleń ludności polskiej z Kraju Warty do Generalnego Gubernatorstwa w czasie II wojny światowej, podobnie jak opublikowana w 2003 r. książka tejże autorki dotycząca tej problematyki, poświęcona została niemieckiemu obozowi przesiedleńczemu utworzonemu w dzielnicy Główna w Poznaniu. Z obozu tego w latach 1939-1940 deportowano z Wielkopolski do GG około 32 tysięcy Polaków i ponad tysiąc Żydów.
Autorka przedstawia powstanie obozu, sposób wysiedlenia, warunki życia osadzonych w nim osób oraz organizację transportów na obszar GG jako realizację hitlerowskiej polityki narodowościowej w Kraju Warty, mającej na celu usunięcie ludności polskiej z ziem wcielonych do Rzeszy. Niewątpliwym dodatkowym walorem tej publikacji, oprócz bogatego wyboru dokumentów i fotografii z tego okresu, jest unikatowa alfabetyczna lista wszystkich deportowanych osób, sporządzona na podstawie zachowanych oryginalnych niemieckich list transportowych.
Prezentowana publikacja wpisuje się w inicjatywy na rzecz upamiętnienia ofiar przymusowych wysiedleń i przesiedleń ludności podczas ostatniej wojny światowej.