OPIS
Solidarność, jakkolwiek niejednoznacznie rozumiana, jest ideą mającą podstawowe znaczenie dla trwałości grup społecznych. Pełni ona również fundamentalną rolę w procesach integracyjnych, zapewniając im stabilność i sprawne funkcjonowanie. Odgrywa też doniosłą rolę w chwilach zagrożeń zewnętrznych i kryzysów. Solidarność jest jedynym sposobem na ich przezwyciężenie. Także konieczność stawiania czoła przez państwa i organizacje międzynarodowe, w tym organizacje integracyjne, problemom globalnym wskazuje, że jedyną skuteczną metodą postępowania jest działanie solidarne. Solidarność dotyczy w szczególny sposób Unii Europejskiej, której regułą rozwojową jest budowanie coraz ściślejszego związku między państwami europejskimi i ich narodami i to zarówno w sensie instytucjonalnym, jak i materialnym.
Zmierzając do gruntownego poznania i zbadania znaczenia solidarności w procesie integracji europejskiej Katedra Prawa Międzynarodowego i Europejskiego zorganizowała w dniach 25 i 26 października 2007 r. konferencję pt. ”Solidarność jako zasada działania Unii Europejskiej. Aspekty instytucjonalne i materialne”. Referaty wówczas wygłoszone stały się punktem wyjścia do opracowania niniejszej publikacji. Jednakże teksty zawarte w książce wykraczają powagą analizy poza proste spisanie wystąpień konferencyjnych. Mam nadzieję, że lektura tego zbioru artykułów przyniesie odpowiedź na kluczowe pytania związane z jej tytułem.
Korzystając z okazji chciałbym podziękować Wydziałowi Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za wsparcie finansowe konferencji. Ponadto serdecznie dziękuję Fundacji Promocji Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie, a zwłaszcza Państwu dr Ewie Popławskiej i dr. Jerzemu Rychlikowi - reprezentującym Zarząd Fundacji, za subwencję wspierającą wydanie tej książki. Tradycyjnie dziękuję także Pani Dyrektor Elżbiecie Jakubowskiej za wielką przychylność i znakomitą współpracę wydawniczą.