OPIS
Skrypt przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów Akademii Morskiej w Gdyni, którzy w programie studiów mają chemię organiczną. Zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu polega na opanowaniu wiadomości o budowie, otrzymywaniu, właściwościach i zastosowaniu związków organicznych. Wiedza ta ma przygotować studentów do dalszego kształcenia się z zakresu biochemii, mikrobiologii. Ma też uświadomić, jakie niebezpieczeństwo, wynikające z właściwości związków chemicznych, grozi podczas nierozważnego przewożenia drogą morską substancji chemicznych. W tym miejscu pragniemy podziękować panu docentowi Zenonowi Michałowskiemu za przygotowanie wykazu niebezpiecznych substancji organicznych wraz z ich klasyfikacją i sposobami transportu.
Skrypt, oprócz przepisów BHP i opisu podstawowego sprzętu i naczyń laboratoryjnych, zawiera zestawy ćwiczeń objętych programem zajęć laboratoryjnych, a także części teoretyczne konieczne do wprowadzenia studentów w tematykę ćwiczeń. Jednakże trzeba mocno podkreślić konieczność posługiwania się literaturą uzupełniającą. Przydatne mogą być wszystkie podręczniki z dziedziny chemii organicznej, natomiast godne szczególnego polecenia są następujące tytuły: G. Kupryszewski, „Wstęp do chemii organicznej”, B. Bobrański, „Chemia organiczna” oraz P. Mastalerz, „Chemia organiczna”. W celu ułatwienia przygotowania się do ćwiczeń i kolokwiów w skrypcie podano zakresy wymaganego materiału oraz zamieszczono kilkadziesiąt zadań problemowych do samodzielnego rozwiązania. (Zakresy wymaganego materiału oraz instrukcje do ćwiczeń są również dostępne w sieci Internet pod adresem URL http://kch.wpit.am.gdynia.pl/org.html.
Regularne uczęszczanie na wykłady i opanowanie materiału związanego z tematami ćwiczeń laboratoryjnych jest niewątpliwie podstawą pomyślnego zdania egzaminu z chemii organicznej, czego wszystkim naszym studentom serdecznie życzymy
Autorzy