OPIS
Niniejsza publikacja powstała jako efekt cyklu spotkań w ramach trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Wielokulturowa Europa”, organizowanego pod auspicjami British Council w Polsce. Program, złożony z trzech półrocznych edycji, miał na celu podjęcie dyskusji nad problematyką wielokulturowości. Polscy i brytyjscy eksperci zostali zaproszeni do wygłoszenia serii wystąpień, które pozwoliłyby porównać doświadczenia z obcowania z wielokulturowością w obu krajach. Teksty zebrane w tej książce są efektem przemyśleń i wspólnych dyskusji toczących się w ramach ostatniej edycji programu. Staramy się podjąć w nich analizę nie tylko wielokulturowości jako takiej, ale także, a może przede wszystkim, konsekwencji proponowania wielokulturowości traktowanej jako postulatywny stan idealny. Wszystkim autorom, których teksty Czytelnik odnajdzie w tym tomie, praktyka wielokulturowości jest bliska: doświadczenia obcowania z grupami mniejszościowymi i włączania się na różnych zasadach w grupy większościowe sprawiają, że teksty są bogate w materiał empiryczny i towarzyszącą mu refleksję humanistyczną.
Teksty zawarte w tym tomie są zróżnicowane pod względem treści, jak i objętości. Są to teksty polskich autorów, a łączy je próba namysłu nad analizami wielokulturowości oraz nad samą wielokulturowością. Można mówić o dwóch grupach artykułów. Pierwsza jest poświęcona metarefleksji nad stosowaniem samego terminu i konsekwencjom tego. druga podejmuje zagadnienie wielokulturowości, jej obrazu i przemian.
Kontrowersyjny tytuł książki nawiązuje do opublikowanego w lutym 2007 roku w Gazecie Wyborczej fragmentu tekstu Francisa Fuku-yamy. Autor ten postrzega współczesny liberalizm jako odpowiedź na wojny religijne wybuchające w Europie po okresie reformacji i w tego rodzaju konfliktach osadza niechęć współczesnej Europy do demonstrowania przynależności religijnej i traktowania jej jako wyznacznika grupowej tożsamości.