OPIS
Wnikliwy komentarz przedstawiający warunki dopuszczalności i zasady udzielania oraz nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców przez gminy.
W książce oprócz obowiązujących regulacji prawnych przedstawiono również praktyczne aspekty zastosowania ich w gminach, w szczególności poprzez omówienie form i rodzajów pomocy oraz obowiązujących procedur przy jej przyznawaniu.
Integralną część książki stanowi płyta CD (CD427), na której zamieszczono ponad 160 wzorów dokumentów niezbędnych w bieżącej pracy gminnych służb podatkowych, w tym: wzory druków z zakresu pomocy (postanowienia, decyzje, wezwania, zaświadczenia), wzory programów pomocowych (wzory uchwał) i towarzyszących im dokumentów. Wzory programów pomocowych najczęściej stosowanych (pomocy de minimis oraz pomocy regionalnej) zostały przedstawione w dwóch wersjach, tj. jako załączniki do uchwał (i te są bardziej rozbudowane z użyciem działów porządkujących tekst) oraz programy w formie samych uchwał w wersji uproszczonej.
Udzielanie pomocy publicznej winno następować w zgodzie z rozbudowanymi (mało jeszcze znanymi zarówno przez podmioty udzielające pomocy jaki i potencjalnych beneficjentów) przepisami wspólnotowymi jak i krajowymi. Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc musi spełnić liczne warunki wynikające zarówno z prawa krajowego, jak i odpowiednich przepisów Unii Europejskiej. Natomiast podmiot udzielający pomocy zobowiązany jest do sprawdzenia czy spełnione zostały wymogi warunkujące przyznanie wsparcia.
Przepisy Unii Europejskiej regulują kwestie merytoryczne dotyczące możliwości i warunków udzielania pomocy publicznej, natomiast prawo krajowe normuje kwestie proceduralne obejmujące postępowanie w sprawie udzielania pomocy, sporządzania sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej i o zaległościach, przeliczania wartości udzielonej pomocy na ekwiwalent dotacji brutto, przekazywania spraw do notyfikacji, a także formę i tryb wydawania zaświadczeń o udzielonej pomocy de minimis.