OPIS
Analiza przedstawiona w niniejszej książce dotyczy wybranych zagadnień funkcjonowania polskiej gospodarki w Unii Europejskiej. Stanowi kontynuacje prac badawczych prowadzonych przez pracowników Instytutu Handlu Zagranicznego i Studiów Europejskich w Kolegium Gospodarki światowej Szkoły Głownej Handlowej w Warszawie nad zagadnieniami dostosowani polskiej gospodarki do unijnych uregulowań. W 2004 roku ukazała się praca zbiorowa pracowników i współpracowników Instytutu ”Polska W Unii Europejskiej. Uwarunkowania i możliwości po 2004 roku”, uhonorowana Nagroda Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, w której podsumowano etap wprowadzania Polski do Unii Europejskiej, a także zarysowano wyzwania przed którymi staje polska gospodarka po przystąpieniu do tego ugrupowania integracyjnego
W przedkładanym opracowaniu zebrane zostały studia prowadzone w lalach 2005- 2006 w ramach badań statutowych w SGH na temat: ”Polska w Unii Europejskiej” dotyczące kluczowych kwestii, jakie pojawiły się w pierwszym okresie członkostwa Polski w rozszerzonej Unii Europejskiej, a także przekształceń w samej Unii, które strona polska będzie zobowiązana uwzględnić w swoich regulacjach wewnętrznych.
W analizie zawarte zostały wstępne oceny i wnioski wynikające z doświadczeń okresu 2004-2006. Zamierzeniem Instytutu jest jednak kontynuacja badań i zaprezentowanie kierunków polityki gospodarczej Unii Europejskiej w obszarach kluczowych dla rozwoju gospodarczego wspólnego rynku i realizacji zadań Strategii lizbońskiej, a także możliwości jakie pojawia się w tym zakresie dla polskiej gospodarki.
Publikacja adresowana jest do studentów, uczestników specjalistycznych kursów i szkoleń a także do praktyków gospodarczych i pracowników administracji publicznej.