OPIS
Niniejsza publikacja jest obszerną monografią ukazującą politykę Rządu polskiego na uchodźstwie oraz jego ekspozytur w Kraju wobec ukraińskich dążeń niepodległościowych w okresie drugiej wojny światowej. Na tle złożonej sytuacji i tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, autorzy przedstawili różne aspekty działalności Rządu polskiego w sprawie ukraińskiej, przy czym szczególną uwagę zwrócono na polityczną i wojskową stronę tej działalności, a częściowo także na czynione zabiegi dyplomatyczne. [...]
W świetle rozwoju wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej autorzy zdecydowanie rozprawiają się z pojęciem „wojna polsko-ukraińska” używanym przez niektórych historyków, wskazując na brak w tym wypadku zasadności takiego ujęcia. Starają się także odpowiedzieć na pytania: jak i dlaczego doszło do tak krwawych i tragicznych wydarzeń, kto i dlaczego do tego czynu popchnął spokojną dotąd ludność ukraińską.
Praca w całości stanowi widoczny wkład w badaniach stosunków polsko-ukraińskich w latach drugiej wojny światowej i jest cenną pozycją w literaturze historycznej. I chociaż nie wyczerpuje tematu (jak to twierdzą sami autorzy), to wnosi trwałe nowe elementy i pobudza do dalszych przemyśleń i pogłębionych badań.