OPIS
Książka przedstawia w sposób całościowy istotę, rozwiązania modelowe oraz praktykę działań decyzyjnych Rady Ministrów w Polsce w okresie transformacji spoleczno-politycznej i gospodarczej po 1989 r. Jak przebiega proces podejmowania decyzji przez Radę Ministrów? Co jest specyfiką tych decyzji? Jakie zasady oraz mechanizmy i rozwiązania instytucjonalne, proceduralne i kadrowe składają się na rządowy system decyzyjny? Jakie są główne uwarunkowania, prawidłowości i kierunki zmian zachodzących w tym systemie? W jakim stopniu są one zbliżone do rozwiązań w państwach Unii Europejskiej? Jakie są kryteria efektywności działania decyzyjnego rządu i gdzie są ulokowane punkty krytyczne i zagrożenia w tym działaniu? Co jest rozstrzygające dla wzmacniania jakości rządzenia w działaniach decyzyjnych rządu? To tylko najważniejsze pytania, na które padają odpowiedzi w tej książce.
Autorem tej monografii jest politolog, pracownik Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, który od ponad dziesięciu lat zaangażowany jest w pracę w administracji rządowej, m.in. w charakterze sekretarza Rady Ministrów, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szefa doradców Prezesa Rady Ministrów i członka Rady Służby Cywilnej. Był konsultantem w zakresie organizacji administracji rządowej w Europie w programie SIGMA (OECD Paryż) i reprezentował Polskę na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w debacie na temat roli administracji publicznej w rozwoju społecznym.
Książka jest syntezą przemyśleń wynikających ze studiów teoretycznych i doświadczeń praktycznych. Stanowi kontynuację rozważań z wcześniejszych publikacji (mań. Rządzenie koalicyjne w Polsce. Bilans doświadczeń lat dziewięćdziesiątych, Warszawa 2000 i Służba cywilna w Polsce. Przegląd rozwiązań na tle doświadczeń innych państw i podstawowe akty prawne, Warszawa 2001).