OPIS
Leszek Gralewski urodził się w 1952 r. W latach 1971-1976 studiował matematykę teoretyczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Egzamin magisterski złożył pół roku przed planowanym terminem z wynikiem bardzo dobrym. Potem swoją wiedzę z zakresu statystyki matematycznej i kryptologli uzupełniał w Instytucie Matematycznym PAN oraz w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Będąc pracownikiem Okręgowej Dyrekcji Poczty w Lublinie, opracował projekt Pocztowej Pracowni Kryptograficznej. Pomysł ten został wyróżniony przez kapitułę konkursu „Lider Innowacji Poczty Polskiej”, 9 sierpnia 2001 r. otrzymał drugą nagrodę.Publikacje Leszka Gralewskiego dotyczące kryptologii to: Kryptologia - notatki sentymentalne („IT Security Magazine”, cz. l: nr 10/2002; cz. II: nr 11 -12/2002; cz. III: nr 1/2003); Propozycja stworzenia Pocztowej Pracowni Kryptograficznej („Technika i Eksploatacja Poczty”, nr 4/2001); Wprowadzenie do kryptografiiasymetrycznej („IT Security Magazine”, nr 11-12 /2001).
„Wielu uznaje, że rozszyfrowanie enigmy przez trzech polskich wybitnych kryptologów było największym wkładem Polski w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej. Umożliwiło bowiem osiągnięcie przez sprzymierzonych przewagi, która miała decydujący wpływ na przebieg wojny.Jan Nowak-Jeziorański pisał: «znajomość planów nieprzyjaciela, jego strategicznych i faktycznych zamiarów, rozmieszczenia sił zapewniła aliantom przewagę, która miała decydujący wpływ na wynik wojny. Bez enigmy -Anglia przegrałaby zarówno bitwę o Wielką Brytanię, jak też bitwę o Atlantyk».Był to niewątpliwie największy w historii sukces kryptologiczny. Nikt nie zauważył, że autorzy tego wiekopomnego czynu nigdy nie zostali odpowiednio uhonorowani”.
Fragment przemówienia Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buźka wygłoszonego w dniu 14 lipca 2000 r. w Warszawie podczas uroczystości wręczenia Krzyży Wielkich Orderu Odrodzenia Polski rodzinom Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.