OPIS
Warunki życia i funkcjonowania rodzin są od wielu lat przedmiotem zainteresowania ośrodków naukowych i decydenckich. Następują zmiany w samej rodzinie, jej modelach, strukturze, funkcjonowaniu i (...) w otoczeniu, tworzącym uwarunkowania przemian rodziny i będącym następstwem procesów dokonujących się w samych rodzinach.
Wśród uwarunkowań społeczno-ekonomicznych nie można zapomnieć o tych, które przyczyniają się do zagrożeń pozostających nadal udziałem wielu rodzin w Polsce i prowadzących do narastającego zróżnicowania ich sytuacji. Potrzebne są więc działania w ramach polityki rodzinnej, będącej odpowiedzią na zachodzące zjawiska, ale także mające na celu zahamowanie negatywnych tendencji i ograniczenie skutków zagrożeń.
Mówiąc o zmianach otoczenia należy mieć na uwadze także zmiany o charakterze ustrojowych, polegając na decentralizacji systemów władzy i administracji oraz na demokratyzacji decyzji zarządzania. Są to stosunkowo nowe uwarunkowania zarówno dla funkcjonowania rodzin, ale przede wszystkim dla realizacji celów i zadań polityki rodzinnej. Powstały nowe nowe podmioty - samorządy terytorialne, którym przypisano zadania związane z realizacją polityki rodzinnej. Stworzone zostały zatem warunki do lepszego rozpoznania potrzeb i sytuacji rodzin i dostosowania do nich adekwatnych środków i metod działania. Co istotne, założone, że dzięki decentralizacji i demokratyzacji życia powstaną jednocześnie warunki do lepszego artykułowania zbiorowych potrzeb i interesów rodzin, ujawniających ich aktywność oraz bezpośredni lub pośredni udział w procesie decyzyjnym i wykonawczym, a więc do budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Celem badania podjętego przez zespół pracowników Zakładu Problemów Rodziny IPiSS buło rozpoznanie zakresu, możliwości i barier realizacji lokalnej polityki rodzinnej oraz odpowiedź na pytanie, czy wymiar lokalnej polityki sprzyja bardziej skutecznemu zaspokojeniu potrzeb rodzin zamieszkałych na danym terenie. Chodziło też o zarysowanie obrazy polityki rodzinnej w wymiarze lokalnym, również jako elementu realizacji zasady pomocniczości. Wyniki badań i analiz podjętych dla realizacji powyższego celu zostały przedstawione w niniejszym opracowaniu.