OPIS
Teoria przetwarzania sygnałów stanowi rozwijającą się intensywnie od wielu lat dziedzinę wiedzy, która stosowana jest praktycznie we wszystkich dziedzinach techniki. Dwa główne nurty tej teorii poświęcone są analogowemu (czasowo ciągłemu) i cyfrowemu przetwarzaniu sygnałów. Ich rozwój wynika zarówno z możliwości współczesnej elektroniki, związanych z dostępnością układów scalonych dużej skali integracji i procesorów, jak również z presji nauk stosowanych na efektywne rozwiązywanie problemów technicznych występujących w przemyśle.
Głównymi adresatami książki mogą być słuchacze studiów podyplomowych i doktoranckich w zakresie teorii przetwarzania sygnałów, a także inżynierowie projektanci, stosujący w praktyce metody przetwarzania sygnałów.
Mamy nadzieję, że przedstawiony przez nas zakres zagadnień dotyczących teorii sygnałów stanowić może inspirację dla czytelników do studiowania bardziej zaawansowanych prac z tej dziedziny.
Uważamy za nasz miły obowiązek wyrazić podziękowania panu prof. dr. Stanisławowi Bolkowskiemu za słowa zachęty i inspiracje do napisana tej książki. Również recenzentom książki panom prof, dr. hab. Kazimierzowi Mikołajukowi i prof, dr. hab. Stanisławowi Osowskiemu składamy podziękowania za wnikliwe i krytyczne uwagi dotyczące treści książki. Pragniemy także podziękować pani doc. dr Zofii Cichowskiej za pomoc w ostatecznej redakcji książki. Dziękujemy również pani dr Renacie Frączek i panu Andrzejowi Wierzbickiemu za prace edytorskie.