Fitoestrogeny należą do najciekawszych nowych odkryć na polu roślinnych substancji aktywnych. Opisano to już w ponad 300 artykułach naukowych, opublikowanych w fachowych czasopismach medycznych.
Dieta bogata w hormony roślinne stanowi dla milionów Azjatów podstawę życia. Kuchnia japońska opiera się w dużej mierze na soi, a właśnie ta roślina ma największe stężenie fitoestrogenów.
Azjatki znacznie rzadziej niż Europejki i Amerykanki cierpią z powodu dolegliwości typowych dla okresu przekwitania. Uderzenia gorąca, będące klasycznym objawem klimakterium na Zachodzie, są w Japonii tak rzadkie, że nie ma tam nawet na nie odpowiedniego określenia!
Zapobiegają też - tak samo, jak przy stosowaniu klasycznej hormonalnej terapii zastępczej - występowaniu chorób wywołanych niedoborem hormonów. Należą do nich przede wszystkim osteoporoza i miażdżyca.
Mężczyźni też odnoszą korzyści z tej specjalnie skomponowanej diety. W Japonii rzadko występuje rak prostaty (najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn). Fitoestrogeny działają na prostatę jak bloker hormonów i skutecznie chronią przed tym nowotworem.
Wiele informacji na temat zbawiennej mocy estrogenów roślinnych oraz cały rozdział poświęcony przepisom kulinarnym, w którym umieszczono wiele propozycji na różnorodne dania, znajdą Państwo w nowej publikacji Wydawnictwa Lekarskiego PZWL Fitoestrogeny. Łagodny suplement na okres przekwitania.
Klasyczne dania azjatyckie są tu fantazyjnie łączone z europejskimi produktami spożywczymi. Dzięki lekturze książki Czytelnik może poznać nie tylko tajniki wschodniej kuchni, lecz także elementy tamtejszej kultury.
Żadne zasady nie regulują tego, czy w rekomendacji książki może znaleźć się przepis na pyszne danie. Prawdziwy smakosz z pewnością jednak ucieszy się z takowego, gdyż da mu to próbkę tego, z czym może spotkać się dzięki lekturze polecanej przez nas książki. Oto przepis na chrupiący przysmak mięsny:
UDKA Z KURCZAKA PO CHIŃSKU
(2 porcje)
4 udka z kurczaka
sól
papryka mielona słodka
1 pokrojona w drobną kostkę cebula
2 podobnie pokrojone ząbki czosnku
50 g tofu pokrojonego w cienkie paski
3 łyżki oliwy
1 suszona papryczka chili
2 łyżki wytrawnego czerwonego wina
1 łyżka octu
1 łyżka gęstej tłustej śmietany (20-30%)
1 łyżka miodu
sos sojowy
pieprz Cayenne
10 g prażonych orzechów ziemnych
Przygotowanie
Udka kurczaka naciąć w kilku miejscach. Natrzeć solą i papryką i odstawić na ok. 10 minut.
Olej rozgrzać na patelni, usmażyć na nim udka na złotobrązowy kolor i zdjąć z patelni. Paski tofu podsmażyć na chrupiąco i wyjąć z patelni.
Wrzucić na patelnię cebulę i czosnek, zeszklić. Na patelni ułożyć ponownie udka i tofu razem z papryczką chili.
Dodać wino, ocet i śmietanę, wymieszać. Dusić na małym ogniu 20 minut.
Udka kurczaka wyjąć i trzymać w cieple. Usunąć chili. Do wywaru na dnie patelni dodać miód, odparować na mocnym ogniu, aż sos zgęstnieje. Doprawić przyprawami.
Udka polać sosem i posypać prażonymi orzechami ziemnymi.
Odpowiednim dodatkiem do dania jest ziarnisty ryż naturalny.
Substancje odżywcze:
Zawartość w 1 porcji: 325 kcal, 10 mg fitoestrogenów