OPIS
Kiedy wczesną wiosną 2008 roku w Radzie Towarzystwa Ekonomistów Polskich rozpoczynano przygotowania do konferencji pod tytułem „Gospodarka światowa – czy już po przejściach?”, bardziej obawiano się, że do grudnia świat zapomni już o kłopotach systemu finansowego, niż tego, że do sytuacji określanej jako: „po przejściach” będzie jeszcze daleko. Środowisko Towarzystwa Ekonomistów Polskich nie stanowiło zresztą żadnego wyjątku w niedoszacowanej skali problemów tego systemu, choć może bardziej niż inne było – z różnych powodów – przekonane, że spowolnienie gospodarcze jest nieuchronne, także w skali światowej.
Zamieszczone w książce teksty, które w większości są zaktualizowanymi i rozszerzonymi wersjami referatów wygłoszonych podczas wspomnianej konferencji, dokładniej oceniają dzisiaj skalę i rodzaj turbulencji wstrząsających globalnymi finansami, a w efekcie i gospodarką światową. Chociaż, jak przekonają się czytelnicy, między poszczególnymi autorami występują niekiedy dość znaczne różnice w określaniu przyczyn, kroków zaradczych i perspektyw gospodarki światowej w najbliższych latach.
Polecam tę książkę tym, którzy nie lubią obiegowych schematów, a cenią sobie intelektualny rygor i rzetelną wiedzę.
Dr hab. Leszek Balcerowicz
profesor Szkoły Głównej Handlowej
Niewątpliwą zaletą tej książki jest duże zróżnicowanie opinii dotyczących zarówno przyczyn kryzysu, jak również pożądanych kroków zaradczych i perspektyw wyjścia z sytuacji kryzysowej w najbliższych latach.
Prof. dr hab. Witold Kwaśnicki
Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
Instytut Misesa