OPIS
Mocna kontrola typów jest bardzo istotnym udogodnieniem oferowanym przez języki programowania. Chroni programistów przed ich własnymi błędami, powodując wykrycie bardzo wielu błędów koncepcyjnych i zwyczajnych pomyłek już na etapie kompilacji programów. Kontrola typów zwiększa zatem niezawodność oprogramowania. Wyliczono, że system typów wykrywa do 80% pojęciowych i semantycznych usterek w oprogramowaniu.
Chociaż mocna kontroloa typów ma już długą historię, pewne jej zagadnienia nie są dostatecznie dopracowane. W ostatnich latach nastąpiły dość radykalne zmiany w technologiach baz danych m.in.poprzez zwiększenie nacisku na obiektowość języków zapytań oraz dane półstrukturalne. To powoduje konieczność rozpatrzenia mocnej kontroli typów adekwatnie do obecnych technologii.
W książce "Półmocna kontrola typów w językach programowania baz danych" zaproponowaliśmy nowe podejście do mocnej kontroli typów. Nazwaliśmy je półmocną kontrolą typów. Nazwę wzorowaliśmy na półstrukturalnym modelu danych. Zbieżność nazw nie jest przypadkowa. W modelu półstrukturalnym, w którym typy są z definicji rozluźnione, kontrola typów może być tylko półmocna. Zaprezentowane podejście do mocnej kontroli typów jest całościowe i może być stosowane dla każdego modelu danych, również wtedy, gdy dane są nieregularne lub gdy język zapytań jest rozszerzony poprzez abstrakcje programistyczne i bazodanowe, takie jak procedury, funkcje, metody, aktualizowalne perspektywy itd.
Rozdziały:
Część I. Wprowadzenie
- wstęp
- podejście stosowe do języków zapytań
Część II. Zewnętrzny system typów
- przegląd zewnętrznych systemów typów
- zewnętrzny system typów o żądanych cechach
Część III. Wewnętrzny system typów
- schemat bazy danych i metabaza
- sygnatury
- tablice decyzyjne wyprowadzania typów
- aparat statycznej kontroli typów
- kontrola operatorów imperatywnych
- kontrola podprogramów i perspektyw
- mocna kontrola typów a optymalizacja zapytań
- zakończenie