OPIS
Książka dostępna po 10 czerwca
Podręcznik-poradnik dla konstruktorów urządzeń elektronicznych, ukierunkowany przede wszystkim na prezentację technologii i technik montażu stosowanych we współczesnej elektronice. Autor przedstawia w przystępny sposób najważniejsze problemy technologiczne występujące podczas konstruowania urządzeń i montażu elementów składowych (ze szczególnym uwzględnieniem elementów SMD) i dostępne metody zapobiegania im. Omówił także podstawowe zagadnienia związane z projektowaniem zoptymalizowanym do testowania (ICT z JTAG, X-ray itp.), podstawowe zagadnienia fizyko-chemiczne związane ze stosowaniem materiałów bezołowiowych, przedstawił szczegóły procesów związanych z projektowaniem obwodów drukowanych pod kątem różnych technologii montażu, poruszył także tematykę operacji naprawczych na etapie produkcji urządzeń elektronicznych.
O autorze
Dr inż. Ryszard Kisiel pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Tytuł magistra inżyniera (1974 r.) uzyskał na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej z zakresu metaloznawstwa. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1983 r. na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej z zakresu technologii elektronowej. Jest autorem ponad 70 publikacji naukowych, z czego 51 w języku angielskim. Ich tematyka dotyczy technologii montażu urządzeń elektronicznych, lutów bezołowiowych, klejów elektrycznie przewodzących oraz grubo- i cienkowarstwowych układów hybrydowych.
Od początku lat 90. jest bardzo aktywny w popularyzacji wiedzy z zakresu technologii montażu powierzchniowego. Jest autorem bądź współautorem ponad 50 artykułów dotyczącej tej tematyki w czasopismach: Elektronika, Elektronizacja, Radioelektronik i Elektronika Praktyczna.
Prowadzi wykłady dla studentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych z zakresu konstrukcji sprzętu elektronicznego oraz technologii montażu. Jest współautorem dwóch skryptów oraz promotorem wielu prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich z tej tematyki.
Jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń technicznych: IEEE oraz IMAPS.