OPIS
Świetnie napisane dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych autorów światowych. Max Gallo powszechnie uznawany jest za mistrza powieści historycznej.
CHRZEŚCIJANIE to pierwsza od czasu genialnego dzieła Umberta Eco "Imię róży", publikacja dająca tak szeroką panoramę społeczeństwa wczesnochrześcijańskiej i średniowiecznej Europy. To również praca wzbudzająca podziw dzięki erudycji autora i stawiająca głębokie pytania egzystencjalne.
Autor w trzech tomach zawarł burzliwą i niezwykle barwną historię rozwoju chrześcijaństwa. Rzeczywiste postaci i wydarzenia przeplatają się w nich z postaciami i wydarzeniami fikcyjnymi.
Pierwszy tom cyklu - PŁASZCZ ŻOŁNIERZA przybliża postać świętego Marcina, biskupa Tours. Historia konfliktu religijnego pomiędzy ojcem i synem staje się pretekstem do przedstawienia czytelnikowi życia tego apostoła Galów. W ten sposób jego dzieje przeplatają się z codziennością w galorzymskiej willi.
W drugim tomie CHRZEST KRÓLA, autor przenosi czytelnika do czasów po upadku Cesarstwa Rzymskiego. W okresie tym, będącym jednocześnie czasem wędrówek ludów, plemię Franków salickich dzięki szeroko zakrojonej współpracy z Kościołem zdołało rozciągnąć swe wpływy na obszar całej północnej Galii. Prowadzący narrację, fikcyjny Parweniusz snuje niezwykle barwną opowieść o tworzeniu się zrębów państwowości kraju, który potem stał się Francją. Akcentuje też wyraźnie sam chrzest, który w rzeczywistości nie zmienił nagle barbarzyńskich Franków w cywilizowanych humanistów.
Akcja trzeciego tomu - KRUCJATA MNICHA, rozgrywa się w XII w. za panowania Ludwika VI i Ludwika VII. Główny bohater i zarazem narrator - Bernard z Clairvaux, zwany opatem krzyżowców był zarazem inicjatorem i ideologiem drugiej wyprawy krzyżowej. Opowiada o swojej posłudze klasztornej, działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej oraz o udziale w rozwiązywaniu konfliktów religijnych. Tom ten stanowi coś na kształt fascynującego obrazu z epoki, charakteryzującego ówczesne czasy - podziały społeczne, konflikty między stanami, głównie szlacheckim i duchownym, urodzaj rozmaitych herezji oraz rozwój szkolnictwa i początki scholastyki.