OPIS
Profesor Jan Miodek, człowiek instytucja, najpopularniejszy polski językoznawca od lat z sukcesem wyjaśniający w telewizji i prasie zawiłości języka, zamieszczone w książce teksty poświęcił przemianom i stanowi współczesnej polszczyzny.
Najobszerniejsza jest część o nowych słowach i przekształcaniu dawnych znaczeń oraz o ekspansji wyrazów o rodowodzie anglosaskim. Autor wiele uwagi poświęcił też przeróżnym pomysłom i modom w kształtowaniu nowych słów. W częściach dotyczących odmiany wyrazów i składni znajdziemy opis dominujących obecnie tendencji i najczęściej popełnianych błędów. Z pewnością pomocne okażą się również opisy zjawisk językowych z zakresu wymowy i pisowni nazw własnych oraz interpunkcji, zawarte w dwóch ostatnich częściach.
Książka z pewnością zaciekawi wszystkich użytkowników języka pragnących, by polszczyzna rozwijała się harmonijnie wobec zmieniającej się w niezwykłym tempie rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i medialnej, a jednocześnie, by ten rozwój pozostawał w zgodzie z tradycją.
Książka składa się następujących części:
-
Część I Wyraz, czyli w gąszczu znaczeń
-
Część II Słowotwórstwo, czyli tworzenie nowych słów
-
Część III Fleksja, czyli odmiana wyrazów
-
Część IV Składnia, czyli łączenie wyrazów
-
Część V Imiona, nazwiska, nazwy miejscowe
-
Cześć VI Wymowa, pisownia, interpunkcja