OPIS
Dobra wiadomość jest taka: Witamy po drugiej stronie!. Masz przed sobą życie wieczne! Nieśmiertelność należy do ciebie! Cud medycyny? No, nie do końca.
Zła wiadomość jest taka, że jesteś fragmentem elektronicznego kodu. Świat, który cię otacza, to zaledwie cyfrowa wersja świata realnego. Żyjesz w wirtualnej rzeczywistości. Jesteś Kopią i masz tego pełną świadomość.
Dobra wiadomość jest taka, że możesz z tym skończyć, kiedy tylko zechcesz. Zgodnie z obowiązującym prawem każda Kopia posiada opcję zakończenia procesów wewnątrz komputera i powrotu do normalnego życia w prawdziwym świecie. Opcja jest dostępna w Menu: Narzędzia. Wybierasz i gotowe...
Zła wiadomość jest taka, że wybierasz tę opcję i nic się nie dzieje. Ktoś zadał sobie trud i zablokował ją. Wiesz dobrze, kto to zrobił. Ty sam. Prawdziwy ty. Ty z krwi i kości. I ta twoja druga wersja chce cię tu zatrzymać na zawsze.
Permutation City otrzymało Nagrodę John W. Campbella w 1995, a jest oparte na opowiadaniu Egana pt. Dust.
W Permutation City akcja jest prowadzona kilkutorowo, na przestrzeni sześciu lat. Ludzie zapisują się jako Kopie w pamięci komputerowej (oczywiście ci, których na to stać). Tak więc nieuleczalnie chorzy, u kresu życia, a szczególnie bogaci ustanawiają fundusze powiernicze, skanują swe mózgi i znikają w przestrzeni sieci komputerowych, by żyć - jak się zdaje - nieskończenie długo. Główny bohater to Paul Durham, który to pewnego dnia rano otwiera właśnie oczy, aby się przekonać, że znalazł się we wnętrzu komputera bez możliwości ucieczki z całej sytuacji. Jak się okazuje winny jest on sam. Jego pierwowzór wykonał swoją kopię, pozbawił ją opcji wylogowania się i przesłał do tego komputerowo generowanego świata celem dokonania różnych badań systemowych. Taki jest punkt wyjścia tej powieści.
W kolejnych rozdziałach poznajemy drugą główną bohaterkę Marię Deluca (w sześć lat później niż wydarzenia opisane w prologu) - która dla zabicia czasu zabawia się symulacjami w Autoversie - programie/świecie służącym do wykonywania wirtualnych doświadczeń biologicznych w biologii opartej na zupełnie innych chemicznych podstawach. Użytkownicy symulują w tym świecie własne rzeczywistości (na dość małą skale w związku z koniecznością płacenia znacznych kwot za moce przerobowe/obliczeniowe). Pewnego dnia Maria przypadkowo odkrywa, że Autobacterium lamberti, bakteria stworzona w tym dziwnym świecie, posiada możliwość ewolucji i mutacji, a co za tym idzie podlega doborowi naturalnemu.
Powieść opisuje drogę wiodącą do stworzenia zupełnie nowego świata dla superbogatych ludzi żyjących obecnie jako kopie, gdyż Durham przewiduje, że w bliskiej przyszłości nastawienie do bezbronnych (a bajecznie bogatych) kopii zapisanych w pamięci komputerów, a żyjących tylko dzięki dokonywanym gdzieś w sieci obliczeniom, może się zmienić. Bo czy taki człowiek jest prawdziwym człowiekiem, skoro jego życie jest symulowane/stymulowane raz na jakiś czas przez komputery na całym świecie? Egan wyprowadza tu swoją teorię pyłu/kurzu (dust), postulując, że nasz wszechświat to nic innego jak nieskończony układ danych działający na przeliczeniowej mocy wszechświata, przyjmujący coraz to nowe układy z tych samych części składowych.