Oświetlenie awaryjne w budynkach - wymagania i zasady zasilania. Zeszyt nr. 2.

okładka

Oświetlenie awaryjne w budynkach - wymagania i zasady zasilania. Zeszyt nr. 2.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt stanie się ponownie dostępny

OPIS

Wśród różnych przyczyn pożarów instalacje elektryczne stanowią aż 10% (niektóre źródła podają 15%). Powodem powstawania pożaru instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych jest najczęściej zła korelacja pomiędzy dobranym zabezpieczeniem a przekrojem przewodu. W takiej sytuacji dochodzi do szybkiegonagrzewania się przewodów powyżej dopuszczalnej temperatury. Podobna sytuacja może zaistnieć podczas zwarć w odbiornikach lub instalacji, gdy czas działania zabezpieczenia jest dłuższy niż dopuszczalny.
Powstający w budynku pożar stwarza zagrożenie dla konstrukcji, a przede wszystkim dla przebywających tam ludzi. Podczas akcji gaśniczej najważniejszym problemem, z jakim musi się uporać straż pożarna, jest ewakuacja ludzi do bezpiecznego miejsca.
W budynkach o kubaturze co najmniej 1000 m3 wymaga się instalowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu, który ma za zadanie odcięcie dopływu energii elektrycznej do wszystkich odbiorników poza urządzeniami przeciwpożarowymi. Do takich urządzeń należy zaliczyć oświetlenie awaryjne oraz ewakuacyjne (podstawa § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21.04.2006 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów: DzU Nr 80/2006, poz. 563) [4].
Zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo Budowlane [3] oświetlenie to może zostać wykonane na podstawie projektu opracowanego przez uprawnionego projektanta instalacji elektrycznych. Opracowany projekt zgodnie z wymaganiami [4] należy uzgodnić z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. Wykonana na podstawie uzgodnionego projektu instalacja oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego może zostać dopuszczona do eksploatacji po wykonaniu prób odbiorczych, potwierdzających jej poprawne działanie. Instalacja przekazana do eksploatacji wymaga okresowych badań, które należy prowadzić zgodnie z wymaganiami producenta, nie rzadziej jak raz w roku (podstawa: wymagania § 3 ust. 2 i 3 [4]). Wymagania dotyczące projektowania oraz wykonywania oświetlenia awaryjnego zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [DzU Nr 75/2002, poz. 690, z późniejszymi zmianami; DzU Nr 33/2003, poz. 270; DzU Nr 109/2004, poz. 1156] [5].

DODATKOWE INFORMACJE

  • Oprawa:miękka
  • ISBN-13:9788391913291
  • Data wydania:2007
  • Numer katalogowy:100269

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher