OPIS
Problemy eksploatacyjne w odniesieniu do napowietrznych linii elektroenergetycznych SN z jakimi borykają się zakłady energetyczne w miastach, powodują konieczność budowy linii kablowych.
Linie napowietrzne zajmują znaczną powierzchnię terenu i powodują znaczne ograniczenia w zabudowie oraz niekorzystnie wpływają na architekturę krajobrazu.
W wielu Polskich miastach przebudowuje się istniejące linie napowietrzne zastępując je liniami kablowymi.
Powszechna dostępność prefabrykowanych stacji transformatorowych SN/nN umożliwia łatwe wkomponowanie budynku stacji w architekturę projektowanego osiedla.
Brak słupów linii napowietrznej również poprawia estetykę oraz bezpieczeństwo osób postronnych (przechodniów).
Zasady budowy linii kablowych zostały opisane w normie N-SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe projektowanie i budowa.
Norma ta podaje jednak ogólne wymagania nie podając sposobu prowadzenia niezbędnych obliczeń. Projektanci zajmujący się na co dzień sieciami niskich napięć napotykają spore trudności podczas opracowywania projektu kablowej linii SN.
Wymagania dotyczące tych zagadnień są zgromadzone w różnych normach przedmiotowych oraz szczątkowo podawane w licznej literaturze, co stwarza duże niedogodności polegające na czerpaniu wiedzy z różnych publikacji.
Wychodząc naprzeciw tym problemom postanowiliśmy opracować mini poradnik i zgromadzić w nim najważniejsze zagadnienia związane z projektowaniem i budową kablowych linii elektroenergetycznych SN.
Uzupełnieniem materiału jest przykładowy projekt linii kablowych SN zasilających osiedlowe stacje transformatorowe SN/nN.
Podczas projektowania zasilania prefabrykowanych stacji transformatorowych SN/nN należy zawsze żądać od producenta certyfikatu wydanego przez Instytut Techniki Budowlanej oraz świadectwa zgodności z normą PN-IEC 61330 Prefabrykowane stacje transformatorowe wydanego przez Instytut Energetyki. Deklaracja zgodności wystawiona przez producenta nie potwierdzona badaniami w Wysokonapięciowym Laboratorium Instytutu Energetyki jest niewystarczająca.
Każdy prototyp stacji transformatorowej przed wprowadzeniem na rynek powinien zostać przebadany w celu wychwycenia i wyeliminowania ukrytych wad konstrukcyjnych.
Takie postępowanie ma na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa osób postronnych oraz obsługi.(...)