OPIS
Działalność pożytku publicznego to stosunkowo nowe rozwiązanie w polskim systemie prawnym, uwzględniające jednak specyfiką działalności społecznie użytecznej, która stanowi przedmiot regulacji prawnych od dawna.
Podstawowym unormowaniem, określającym zasady działalności pożytku publicznego w Polsce, jest ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz, U, Nr 96, poz. 873 z późn. zm,). Tekst tej ustawy został na końcu niniejszego opracowania umieszczony, ze wskazaniem rozporządzeń wykonawczych oraz z hasłowym dookreśleniem poszczególnych jej artykułów.
Mimo krótkiego okresu obowiązywania ustawa powyższa stanowi często przedmiot dyskusji, co jest m. in. wynikiem wątpliwości, dotyczących stosowania niektórych jej rozwiązań, np. przepisów, regulujących tryb zlecania realizacji zadań publicznych.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ma także szerszy kontekst normatywny, w tym podatkowy. W kontekście podatkowym najczęściej poruszaną kwestią jest przywilej podatkowy w zakresie przekazywania przez podatników na rzecz wybranych organizacji 1% podatku dochodowego, wynikającego z rocznego rozliczenia.