OPIS
Książka "Elementy teorii katastrof i wnioskowania w warunkach niepewności" zawiera elementy teorii katastrof, które rozwinęły się w ostatnich latach i budzą zainteresowanie. Praca składa sie z trzech części.
Pierwsza poświęcona jest wprowadzeniu do teorii katastrof, w szczególności przedstawiono klasyfikację podstawowowych katastrof wg Thoma i podano przykłady zjawisk, do opisu których teoria ta znalazła zastosowanie.
Dwie pozostałe części zawierają najważniejsze założenia dwóch formalizmów opisu informacji niepewnej i nieprecyzyjnej tzn teorii zbiorów rozmytych i teorii zbiorów przybliżonych. Pierwszy z tych formalizmów znalazł zastosowanie w układach regulacji, od prostych urządzeń elektronicznych do skomplikowanych systemów sterowania. Drugi z formalizmów, teoria zbiorów przybliżonych, najważniejsze zastosowania znalazł w systemach pozyskiwania wiedzy i analizy informacji, gdzie wydaje się skutecznie rywalizować z tradycyjnymi metodami statystycznymi.
Praca jest skierowana do Czytelników, którzy po raz pierwszy stykają się z tą problematyką i zainteresowani są jej stroną aplikacyjną. Z tego powodu autorzy zrezygnowali z zaawansowanych rozważań matematycznych na rzecz przykładów ilustrujących zastosowania tych teorii.
Rozdziały:
- Teoria katastrof
- Wnioskowanie w warunkach niepewności informacji - wybrane metody analizy rozmytej
- Metody teorii zbiorów przyblizonych w analizie i redukcji danych