Adrian Velba nie może się już doczekać dorocznych Igrzysk. Jednak jego nadzieje na udział w zawodach rozsypują się w pył, gdy choroba rozkłada jego partnera. Wybawieniem z sytuacji okazuje się tajemniczy przybysz – Richard Aldana – milczący twardziel z na oko zupełnie innego świata. Przypadkowe spotkanie na zawsze odmieni losy obu bohaterów. Jeden z największych francuskich hitów komiksowych ostatnich lat – mangowa ekspresja, europejska wrażliwość, szalona, nieprzewidywalna akcja rodem z amerykańskich blockbusterów.
Nagrody:
Konkurs Główny Festiwalu w Angouleme
Gran Guigini
Nominacje:
Konkurs Główny Festiwalu w Angouleme
Prix BD Fnac
Bastien Vivès (ur. 11.021984 r.) to francuski twórca komiksów, który zajmował się rysunkiem od najmłodszych lat, za sprawą ojca, matte paintera. Studiował sztukę użytkową w l’Institut Sainte-Geneviève w Paryżu i trzy lata w Penninghen School of Graphic Arts, a ostatecznie trafił do Gobelins School, gdzie studiował animację.
Vivès zadebiutował w Internecie postacią Poungiego , pingwina „łajdaka”, którego przygody ukazały się w zbiorczym albumie w 2006 roku. W 2007 r. trafia pod skrzydła wydawnictwa Casterman, które publikuje większość jego autorskich komiksów. Rok później album „Le goût du chlore” trafia do oficjalnej selekcji konkursu Angouleme i otrzymuje Revelation Prix. Do 2018 r. stworzył łącznie czternaście autorskich powieści graficznych (w Polsce wydano album „Polina”, który został zaadaptowany na film fabularny), współtworzył dziewięć krótkich opowieści do przeróżnych antologii oraz kilka serii, m.in. trylogię „Za Imperium” oraz niezwykle popularnego „LastMana„, który przerodził się w dochodową franczyzę (na jego podstawie wyprodukowano m.in. serial animowany, grę komputerową i gadżety). Seria, nagrodzona w kategorii najlepsza seria podczas 42 Festiwalu Angouleme i włoskiego festiwalu Lucca Comics and Games, wydawana w formacie mangowym, w chwili obecnej liczy jedenaście tomów, i doczekała się serii odpryskowej, „LastMan Stories”, będącej prequelem. W 2014 r. ukazał się też jeden numer oficjalnego magazynu „LastMan Sexy Sirenes” zawierający ilustracje, nowinki i informacje z uniwersum.
Ciekawostki:
w 2014 r. ukazał się jeden numer oficjalnego magazynu pt. „Sexy Sirene”, zawierający wywiady, opis świata i technikalii oraz dodatkowe ilustracje,
w 2016 r. komiks zaadaptowano do formy serialu telewizyjnego. Powstało 26 odcinków,
w 2016 r. komiks zaadaptowano do formy gry komputerowej,
od 2018 r. ukazuje się spin-off serii pt. „Lastman Stories”.
Manga to określenie odnoszące się konkretnie do japońskich komiksów. Wiele krajów jednak od dawna próbuje przenieść jakże atrakcyjne schematy tworzenia tych opowieści na swój grunt. Próbowali tego dokonać nie tylko Azjaci, ale też i Amerykanie („Dirty Pair”, „Ninja Boy”), a nawet Polacy („Vampire Delight”, cyfrowy magazyn „MangaMix Neo”). Nie przypadkiem japoński rząd co roku organizuje też konkurs International Manga Award. W ostatnich latach trochę szumu udało się zrobić zarówno Polce z jej „Snem o Japonii” oraz francuskiej serii „Radiant”. Pojawiło się nawet określenie „french manga” i właśnie nim należałoby nazwać „Last Man”. W odróżnieniu od „Radianta”, graficznie rzecz w ogóle nie przypomina komiksów z Kraju Kwitnącej Wiśni, ale ma jednocześnie z nimi wiele wspólnych elementów.
Autor: Michał LipkaData: 13.05.2019
Warto
Jedna z najlepszych europejskich serii komiksowych ostatnich lat. Tom pierwszy to zaledwie preludium do epickiej przygody z kolejnych tomów serii. Brawurowo napisana bardzo oryginalna historia i świetny nonszalancki rysunek Vivesa. Bombowy miks, choć pierwsze tomy to zaledwie lont. Warto poczekać aż się dopali.
Autor: BenderData: 22.05.2019
Rozkręca się wolno
Naiwna, głupiutka historyjka na fabularnym poziomie filmów z Honkongu z lat 70. Czyta się lekko i szybko - może z 10 minut... Jeśli to rzeczywiście jedna z najlepszych europejskich serii to w następnych tomach musi się przemienić z brzydkiego kaczątka w łabędzia :)