OPIS
WALKA. INTRYGA. MIŁOŚĆ: KOSY WOJNY. 1863
Powstał z potrzeby opowiedzenia historii Powstania Styczniowego oraz ze środków Muzeum Historii Polski.
Już jest: multimedialny komiks interaktywny – dzieło Hmmm Studio oraz Fundacji Gdzie.
Wchodząc na stronę www.kosywojny.pl można przenieść się do innego świata, oscylującego na pograniczu autentycznych historii Powstania Styczniowego i akcji jak u Tarantino.
Ogłoszony przez Muzeum Historii Polski konkurs Patriotyzm Jutra 2013 zakładał rzucenie nowego światła na postrzeganie patriotyzmu, dotarcie w nowatorski sposób do szerokiego grona, zwłaszcza młodych odbiorców oraz, jak zawsze, innowacyjność.
Fundacja Gdzie we współpracy z Hmmm Studio otrzymała dofinansowanie na multimedialny komiks interaktywny. Cóż znaczą te enigmatyczne określenia?
Kosy Wojny 1863 to komiks osadzony na portalu internetowym, który oprócz fabuły toczącej się w XIX wieku, wyposażony jest w obszerną bazę wiedzy dotyczącą powstania, ale co nowe i kreatywne, Kosy Wojny są historią animowaną i udźwiękowioną.
Kto za tym stoi?
Hmmm Studio to prężnie działające krakowskie studio projektowe, które zrzesza wielu twórców różnych profesji. Marcin Wierzchowski, odpowiedzialny za część graficzną i projektową Kos Wojny ma już swoje miejsce w Alei Komiksu, dzięki zeszytom zamówionym przez Fundację Znak. Michał Róg, animator i dźwiękowiec, a także współwłaściciel kazimierskiej knajpki Bill Hickman, czuwa nad tym, by tempo akcji było naprawdę wartkie. Hieronim Szczur, mistrz słowa, stworzył postać Damazego Turno i tchnął w niego życie. Nad wszystkim czuwa prezes Fundacji Gdzie, Weronika Wierzchowska. Merytoryczną pieczę nad projektem sprawuje dwóch wybitnych znawców Powstania Styczniowego: prof. Jerzy Zdrada oraz dr Henryk Głębocki. Poza tym, w projekcie nie zabrakło wysoko wykwalifikowanych wolontariuszy: Artur Wołoch - reżyser, Paweł Śmiałek - pisarz, Agnieszka Więckowska - project manager, Katarzyna Wójtowicz - malarka, Maja Wierzchowska - designer, Robert Koziarski – programista oraz Michał Wanio - aktor.
O czym to wszystko?
Można powiedzieć, że stworzyliśmy epos – mówi Weronika Wierzchowska, prezes Fundacji Gdzie – na tle przełomowych wydarzeń historycznych, jakimi niewątpliwie była dla Polski historia Powstania Styczniowego, opowiadamy o losach Damazego Turno – młodego birbanta, ambiwalentnie nastawionego do historycznej zawieruchy. Momentem przełomowym w życiu naszego bohatera jest ucieczka przed karcerem i przypadkowe wstąpienie w powstańcze szeregi. Damazy, z początku sceptyczny, poznaje Ducha Narodu, piękno heroicznej walki swoich przełożonych i odnajduje się w nowych realiach. Staje się waleczny, dojrzały, mądry.
- Zależało nam na aspekcie edukacyjnym w nowatorskiej formie – wyjaśnia Marcin Wierzchowski, rysownik i współtwórca scenariusza – chcieliśmy tchnąć świeżość w pojmowanie patriotyzmu, kształtować postawy młodzieży i opowiadać im historię zrozumiałym dla nich językiem.
- Naszym cholernym obowiązkiem jest uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć! – mówi Hieronim Szczur, pasjonat historii, twórca scenariusza i bazy wiedzy komiksu - Znajomość historii Polski to nieodrodna część naszej tradycji, kultury, tożsamości, obyczajów i sposobu myślenia. Bez tego lepiej od razu sobie strzelić w łeb. Ludzie bez znajomości własnej historii i kultury są puści jak rosyjskie „matrioszki”.
- Projekty edukacyjne, historyczno-tożsamościowe to nasz konik – mówi Marcin Wierzchowski - Są kwintesencją naszego działania.
- Dlatego tak bardzo jesteśmy wdzięczni Muzeum Historii Polski za wiarę w projekt i przyznanie dotacji – dodaje Weronika Wierzchowska - Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom łatwiej będzie nam, Polakom odczuwać dumę z historii i kształtować nową rzeczywistość.
Kiedy i gdzie?
Serdecznie zapraszamy na stronę www.kosywojny.pl oraz na 5 spotkań autorskich w Tarnowie, Krakowie, Warszawie, Kielcach i Katowicach na początku grudnia.
Bądźcie na bieżąco: www.facebook.com/kosywojny