OPIS
Cześć
Piszę te słowa tuż po zakończeniu "2 Warszawskich Spotkań Komiksowych", zorganizowanych przez specjalistyczną księgarnię "Centrum Komiksu".* Impreza udała się - przyszło ponad 1000 osób. Papcio Chmiel i Grzegorz Rosiński przyciągnęli tłumy fanów, złaknionych spotkań i autografów. Ukazały się kolejne albumy młodych rysowników (Adler, Kowalski, Leśniak). Wydano kilka naprawdę znaczących pozycji (jak choćby "Tytus - Księga 0", "Sin City - Miasto Grzechu", "Polowanie", "Pielgrzym". "I co dalej kapitanie?"). Za rok warto by już chyba w Warszawie zrobić konwent dwudniowy, z mocniejszym programem merytorycznym, towarzyszącym części księgarskiej.
Doliczyłem się w Warszawie 20 komiksowych premier. To nie pomyłka. DWUDZIESTU! A pewnie nie dostrzegłem wszystkich propozycji. Można chyba śmiało powiedzieć, że mamy już normalny rynek - wydawane są komiksy francuskie, japońskie, amerykańskie; wznawiani rodzimi klasycy i jednocześnie pojawiają się debiuty; mamy bogatą ofertę komiksu humorystycznego, fantastycznego, sensacyjnego, ale także propozycje ambitne, dla bardziej wyrobionego odbiorcy. Są komiksy! Oby tylko nie nadeszła klęska urodzaju ...
Na WSK spotkały się dwa pokolenia polskich rysowników. Młodzi nie są kontynuatorami czy naśladowcami Mistrzów, ale jednak można by wskazać związki pomiędzy pracami odległymi od siebie o dziesiątki lat.
Czyż "Jeż Jerzy" (Leśniak/Skarżycki) nie jest młodszym kolegą Tytusa (Chmielewski)? Uczłowieczony jeż, poruszający się w realnym świecie, dowcipnie komentujący zastaną rzeczywistość, staje się bohaterem pokolenia dorastającego już w wolnej Polsce, tak jak szympans towarzyszył kilku generacjom wychowanym w PRL-u.
"Breakoff" (Adler/Piątkowski) to dzisiejszy, ucyberpunkowiony i zbrutalizowany odpowiednik "Funky`ego" (Polch/Parowski/Rodek) - wartka, męska, fantastyczna opowieść, z ostrym grepsem i licznymi odniesieniami do świata za oknem.
Absurdalny humor "Fida i Mela" (Śledziński) w naturalny sposób współgra ze zbudowanym 20 lat wcześniej uniwersum Orient - mana, Kudłaczka i Bąbelka.
Z kolei w "Gailu" Kowalski kreuje fantastyczny świat łączący elementy SF i fantasy oraz "długoterminowego" bohatera, tak jak przed laty Rosiński z Van Hammem.
Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że porównania te są nieco na wyrost, że młodzi rysownicy muszą stworzyć kolejne albumy, że nie wszyscy nowi bohaterzy już znależli swe miejsce w polskiej komiksowej galerii sław. Ale - wszystko przed nimi. Fajnie by było, gdybyście i Państwo spojrzeli na te rodzime projekty uważniejszym i życzliwym okiem, wyłuskując je spośród dziesiątków kolorowych okładek na księgarskiej półce. Bowiem - warto to zauważyć - dzisiejsi Mistrzowie mieli co prawda przed laty ogólne problemy z socjalizmem i jego niechęcią do komiksu, ale kiedy już zadebiutowali, tenże socjalizm gwarantował im wysokie nakłady i brak zagranicznej konkurencji. Młodzi mają obszerniejsze pole manewru, więcej wydawnictw i gazet skłonnych ich drukować, jednak operują na kapitalistycznym, konkurencyjnym rynku sztuki popularnej. Rywalizują nie tylko z komiksami z importu, ale też z innymi mediami i rozrywkami, wydłubującymi gotówkę z kieszeni klientów.
Nie mogę nie wspomnieć o grze karcianej "Thorgal". To pierwsza gra tego rodzaju przygotowana w Polsce i już to warte jest zauważenia. No, a poza tym można przy niej spędzić naprawdę wiele fajnych godzin. Wiem, bo sam nie przespałem kilku nocy, wyprawiając się na wikińskie wyprawy, ratując Jolana czy zdobywając Pierścienie Frei. Warto spróbować.
*Al. Niepodległości 154, Warszawa (obok pyszne pierogi)
Tomasz Kołodziejczak
Występują:
Komiks
-
Storm Vandal niszczyciel (odc.2) sc. M. Lodewijk, rys. D. Lawrence
-
Sin City Klient ma zawsze rację sc. i rys. Frank Miller
-
Wędrowiec Żywy lub martwy sc. Dawid J. Prescot, rys. Jacek Kowalski
-
Dingodossier Spodziewajcie się końca sc. Rene Goscinny, rys. Marcel Gotlib
-
Dingodossier Po końcu sc. Rene Goscinny, rys. Marcel Gotlib
-
W poszukiwaniu odpowiedzi Czy można bezkarnie wzywać demony? sc. Jean David Morvan, rys. Philippe Buchet
-
Wspomnienia z kosmosu Planeta bez powrotu sc. i rys. Enki Bilal
-
Wieczorna opowieść sc. i rys. January Misiak
Inne
-
Ze świata komiksu - wieści (opr. Wojciech Birek)
-
Ze świata komiksu - recenzje (opr. Artur Długosz)
-
Paweł "Nurek" Nurzyński - Powrót innego Batmana
-
Wojciech Birek - Nie dla dzieci: Breakoff i Jeż Jerzy
-
Jarek Obważanek - Sin City, czyli miasto grzechu
-
Wojciech Birek - Piaskownica pana Gaimana
-
Gra karciana - zagraj z Thorgalem
-
Maciej Nowak-Kreyer - Storm - imiennik burzy
-
Maciej Nowak-Kreyer - Powrót Slaina
-
Komiksondencja