OPIS
Cześć
To już 25. numer magazynu "Świat Komiksu". Co prawda obchodzimy ten jubileusz bez Orient Mena, ale jest za to z nami Praktyczny Pan. No i wszyscy czytelnicy są nie-nieproszonymi gośćmi.
Kiedy w 1998 roku zaczynaliśmy wydawanie pisma, wyglądało ono inaczej i adresowane było do innego - młodszego - odbiorcy. Mieliśmy wtedy nadzieję, że z miesięcznika przekształcimy się w dwutygodnik, a kto wie - może i w tygodnik. Nie wyszło. ŚK ukazuje się co dwa miesiące i tak będzie także w przyszłym roku.
Wyszło za to co innego - udało nam się aktywnie wpłynąć na kształt komiksowego rynku w naszym kraju. Kiedy startowaliśmy, w polskich księgarniach nie było praktycznie ŻADNEGO komiksu. W roku 2001 szacujemy liczbę nowych tytułów na około 100! Spora część z nich to propozycje z egmontowskiego Klubu Świata Komiksu. Systematycznie rozbudowujemy naszą ofertę. Obok bestsellerów rynku francuskiego zaczęliśmy wydawać Polaków - młodych autorów i klasyków. Sięgamy po dobre komiksy amerykańskie, pokazaliśmy nieznany u nas komiks włoski.
Zmienia się też - choć mniej niż obfitość na półkach jest to zauważalne dla czytelników - współkomiksowe, rynkowe "środowisko naturalne". Pojawiają się nowi wydawcy z bardzo różnorodnymi propozycjami. Do komiksów zaczęli przekonywać się księgarze i hurtownicy, wiedzą już, że można na tym zarobić, uczą się, jak eksponować komiksy, są zainteresowani promocjami. Udało się przełamać media, coraz więcej z nich pisze o komiksach, realizuje wywiady z twórcami, informuje o konwentach. Wierzymy, że sporo w tym naszej zasługi.
To ożywienie nie byłoby możliwe bez pewnego autora i jego dzieła. Chodzi oczywiście o Grzegorza Rosińskiego. "Thorgal" okazał się lodołamaczem, który skruszył zimne serca hurtowników i dziennikarzy, a kilkakrotne wizyty jego twórcy w Posce znalazły niespotykany odzew medialny.
Cieszymy się, że doceniacie naszą pracę. Świadczą o tym liczne listy, e-maile, wyniki naszej ankiety, ale też ... rankingi sprzedaży księgarskich. Dostaliśmy wiele nagród, także w tym roku na łódzkim Festiwalu (u góry zdjęcie nagrody). Dziękujemy bardzo, prosimy o jeszcze. Wszelkie krytyczne uwagi i postulaty przyjmujemy z pokorą i staramy się, w miarę możliwości, je realizować.
Naszą przygodę z ŚK zaczynaliśmy wspólnie z Bartkiem Chacińskim (dziś magazyn "City") i Tadeuszem Baranowskim (w tym numerze jest jego "Praktyczny Pan"), przez długi czas współpracowała z nami Ksenia Chamerska (obecnie tłumaczy wiele serii). Obecnie zespół KŚK tworzy kilka osób: redaktorzy - Dorota Leszczyńska, Artur Szrejter; graficy komputerowi: Blanka Chybowska i Agnieszka Wrycz - Szybowska; koordynator produkcji - Czarek Wolski. Naszych komiksów nie byłoby oczywiście bez całej grupy ludzi: tłumaczy, handlowców, literników, operatorów DTP. I bez was - naszych czytelników.
Tomasz Kołodziejczak
PS Niespodzianka! Ten numer ŚK ma trzy różne okładki. Narysowali je polscy rysownicy, których albumy wydajemy lub będziemy wydawać: Piotr Kowalski (Gail), Tomasz Leśniak (Jeż Jerzy), Michał Śledziński (Fido i Mel).
Występują:
Komiks
-
Lucija to piękna kobieta sc. i rys. Ziuto
-
Miłość przez telegraf sc. i rys. Mateusz Skutnik
-
Alpfa Lista (odc.2) sc. Mythic, rys. Jigounov
-
Jeż Jerz sc. Rafał Skarżycki, rys. Tomasz Leśniak
-
Usagi Yojimb W mocy splątanego węzła sc. i rys. Stan Sakai
-
Usagi Yojimb Opowieść Bonzy sc. i rys. Stan Sakai
-
Dingodossier Gdyby istniała fotografia... sc. Rene Goscinny, rys. Marcel Gotlib
-
Dingodossier Za mamusię, za tatusia sc. Rene Goscinny, rys. Marcel Gotlib
-
Skorpion Znamię szatana (odc.3) sc. Desberg, rys. Marini
-
Mały Sprytek sc. i rys. Tome & Janry
-
Porady Praktycznego Pana sc. i rys. Tadeusz Baranowski
-
Fido i Mel Rudy 102 i pół sc. i rys. Śledziu
Inne
-
Ze świata komiksu
-
Konwenty
-
Ksenia Chamerska - Nowy "Asteriks"
-
Gail: cisza przed burzą
-
Forum: Krew zamiast fabuły - przemoc komiksie
-
Wywiad: Opowieści ojca Koka
-
Komiksondencja
-
Szninkiel powraca
-