OPIS
Projekt "Stalowa Wola - Miasto Komiksów" po raz 4 wnikał w tkankę miasta i wydobywał z niego to, co najcenniejsze. Działania podejmowane w jego ramach wychodzą poza mury budynków, mają charakter interdyscyplinarny (połączenie grafiki, animacji, muzyki, fotografii, video) i łączą w sobie interaktywne warsztaty komiksowo-graficzne, wystawy w przestrzeni publicznej, happeningi, akcje edukacyjne i działania plenerowe.
Głównym celem projektu jest "zaczarowanie" rzeczywistości za pomocą komiksu i kreacja niezwykłych historii inspirowanych zwykłymi, istniejącymi realnie miejscami rodzinnego miasta, a jednocześnie stworzenie młodym ludziom możliwości twórczego i kreatywnego spędzania wolnego czasu.
Podejmowane działania mają również na celu zmianę rozpowszechnionego przekonania o jedynie "rozrywkowym" charakterze komiksu, wskazując na walor edukacyjny i wychowawczy tego medium artystycznego, stanowiącego pełnoprawny element kultury współczesnej.
Główną inspiracją dla powstających wizualno-tekstowych narracji tym razem były tzw. oral histories - subiektywne ustne przekazy, stanowiące równie cenny dokument historyczny, co tradycyjnie pojęte archiwalia. "Historie mówione" były od niepamiętnych czasów, na długo przed wynalezieniem pisma, jedyną formą porozumiewania się, budując kulturową tradycję danej społeczności. Współcześnie wykorzystują je w swojej pracy dziennikarze, animatorzy kultury i nauczyciele.