OPIS
Largo Winch to spadkobierca olbrzymiej fortuny Koncernu W. Krnąbrny miliarder w dżinsach, ale i w garniturze. Bardziej niż majątek liczy się dla niego podjęcie wyzwania nawet wyglądającego na pułapkę, jak zaproszenie na bal maskowy do Wenecji. Świat Largo Wincha to nie tylko wielka finansjera, intrygi i podejrzane interesy na granicy prawa w zaciszu gabinetów, ale również pościgi na lądzie i wodzie, strzelaniny, spiski, organizacje przestępcze, egzotyczne krajobrazy, luksusowe apartamenty oraz piękne kobiety i szarmanccy mężczyźni, nie do końca wzbudzający zaufanie.
Na podstawie komiksu stworzono grę komputerową, nakręcono serial telewizyjny oraz dwa filmy kinowe.
Trzeci tom polskiego wydania zbiorczego zawiera albumy 9-10 serii: Zobaczyć Wenecję... oraz ...I umrzeć tworzące jedną zamkniętą opowieść.
Jean Van Hamme - Urodził się 16 stycznia 1939 r. w Brukseli. Ukończył licencjat z finansów, dziennikarstwa i prawa administracyjnego. Pracował jako menedżer. Po błyskotliwej karierze międzynarodowej w 1976 roku zrezygnował z intratnej posady w Philipsie i postanowił utrzymywać się wyłącznie z pisania. Jest autorem powieści oraz scenarzystą komiksowym, filmowym (Diva, reż. Jean-Jacques Beneix) i telewizyjnym. W latach 1965-67 tłumaczył paski komiksowe dla pisma "Le Moustique". Pisał scenariusze do gagów Gaston, z których Andre Franquin narysował tylko trzy. W 1968 roku zadebiutował albumem dla dorosłych Epoxy z rysunkami Paula Cuveliera. Razem pracowali również nad serią Corentin. W tym okresie rozpoczął współpracę z tygodnikiem "Tintin", w którym ukazywały się jego komiksy powstałe we współpracy z różnymi rysownikami: Mr Magellan (rys. Geri), Domino (rys. Andre Cheret), Michel Logan (rys. Andre Beautemps). W 1977 roku ukazała się Historia bez bohatera z rysunkami Dany'ego. W tym samym roku z Grzegorzem Rosińskim stworzył pierwszy odcinek Thorgala, a później mesjanistycznego Szninkla (1988) oraz rozliczeniowy z mitem Dzikiego Zachodu Western (2001). W 1984 roku nawiązał współpracę z Williamem Vancem, czego efektem był serial sensacyjny XIII. W latach 90. tworzył sagę o piwowarach Władcy chmielu (rys. Francis Valles), reanimował klasyczną serię Blake i Mortimer (rys. Ted Benoit) oraz współpracował z Hermannem nad albumem Krwawe gody (2000). Najnowsze komiksy Van Hamme'a to serie sensacyjne Wayne Shelton (od 2001, rys. Christian Denayer), Lady S (od 2004, rys. Philippe Aymond) oraz przygodowo-historyczna Rani (od 2009, rys. Francis Valles). Od 1990 roku pisze kolejne odcinki Largo Wincha, dwudziesty tom ukazał się w 2015 roku. Van Hamme uchodzi za jednego z najpopularniejszych twórców komiksu w Europie. Ze względu na swoje osiągnięcia nazywany jest "Midasem komiksu".
Philippe Francq - urodził się 13 grudnia 1961 roku w Etterbeek (Belgia). Rysunku uczył się na wydziale artystycznym Uniwersytetu Saint-Luc. Naukę komiksu zakończył u boku Claude'a Renarda w 1984 roku. Następnie trafił do Studia Herge kierowanego przez Boba de Groot, z którym stworzył dwa albumy cyklu Des villes et des femmes (1987-88). Następnie opublikował dwa tomy serii Leo Tomasini do scenariusza Francisa Delvaux. W 1988 roku poznał Jeana Van Hamme'a, co odmieniło jego karierę. Van Hamme zaproponował mu zilustrowanie komiksowej adaptacji własnych powieści z cyklu Largo Winch, pierwotnie ukazujących się pod koniec lat 70. Pierwszy album ukazał się w 1990 roku w nakładzie 50 000 egzemplarzy, dziesiąty - aż 500 000 egzemplarzy. Do tej pory powstało 20 tomów. Philippe Francq i Jean Van Hamme zostali laureatami Nagrody Dzika (jedna z Nagród Alberta Uderzo) w kategorii najlepszy album dla dorosłych 2007 roku za 15 tom serii Largo Winch.