Święte królestwo - Sanctum regnum (wersja angielska).

okładka

Święte królestwo - Sanctum regnum (wersja angielska).

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt stanie się ponownie dostępny

OPIS

Album komiksowy w języku angielskim.

... Prócz nowej Baśni przygotowaliśmy także rzecz absolutnie niezwykłą – album komiksowy narysowany przez Tomasza Bereźnickiego na motywach II tomu „Baśni jak niedźwiedź”, album który nosi tytuł „Święte królestwo”. Zdecydowaliśmy się na edycję w dwóch od razu językach, ponieważ nie chcę jako wydawca i autor pozostawać człowiekiem gołosłownym. Obiecałem kiedyś czytelnikom na blogu, że z pewnością spróbujemy dotrzeć z treściami dotyczącymi historii Polski i historii Europy Środkowej do czytelników, którzy mają o tych sprawach pojęcie słabe. Nasz komiks to pierwszy krok w tym kierunku. Jestem głęboko przekonany, że jest to krok słuszny i wydanie tego albumu jest celowe i właściwe. Konsekwentnie odrzucałem propozycje tłumaczenia „Baśni” na języki obce, czyniłem tak, ponieważ nie mając żadnego rozeznania w dystrybucji na innych rynkach przekonany byłem, że wydanie hermetycznej książki, dotyczącej spraw szerzej nieznanych w Wielkiej Brytanii czy USA nie przyniesie sukcesu. Nie chciałem też by „Baśń jak niedźwiedź” stała się jednym z wielu produktów sprzedawanych w zamkniętym środowisku polskiej emigracji. Nie o to chodzi, by do Polski i jej historii przekonywać już przekonanych. Chodzi o to, by podbijać serca i umysły tych, którzy o Polsce nie wiedzą nic, a jeśli już się dowiedzą to z pewnością treści, które poznają nie będą miało wiele wspólnego z prawdą. Komiks jako medium jest idealnym nośnikiem treści o których piszę. Obraz przemawia bowiem silniej niż słowo. Tym bardziej, że Tomasz Bereźnicki nie narysował komiksu w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. To nie jest historia opowiedziana kadr po kadrze przez postaci, którym z ust wydobywają się dymki z tekstem. Oczywiście album „Święte królestwo” zawiera i takie plansze, ale jego siłę stanowią duże syntetyczne obrazy, które w całości i w detalach są dialogiem ze sztuką, z historią, ze współczesnym i dawnym Krakowem, z dzisiejszymi mediami i polityką rozgrywaną w Europie Środkowej w ciągu ostatnich 25 lat. Uznaliśmy, że czasy opisane w II tomie „Baśni jak niedźwiedź” czasy upadku Węgier, wystąpienia Lutra, czasy wielkich bankierów i wielkiej herezji znakomicie pasują do tego, by posługując się analogiami opisać i narysować naszą dzisiejszą sytuację polityczną i gospodarczą. I to się, mam wrażenie, udało. Tomasz Bereźnicki stworzył dzieło niezwykłe. To jest sztuka prawdziwa, która bardziej zbliża się do wymarłego już gatunku grubej księgi z obrazkami, te zaś mówią nam o wiele więcej niż zwykłe książkowe ilustracje. Album wydany jest, jak wspomniałem w dwóch językach: polskim i angielskim. Tytuł wersji angielskiej jednak to nie „The holy kingdom” a „Sanctum regnum”.

Zdecydowaliśmy się na łaciński tytuł, ponieważ w języku angielskim „The holy kingdom” to po prostu Wielka Brytania. My zaś – autor książki i autor komiksu – kultów takich nie uprawiamy.

Kiedy ludzie pytali mnie nieco zdezorientowani – dlaczego komiks? Odpowiadałem zawsze tak samo: bo nie mam budżetu na film. Gdybym miał pieniądze nakręciłbym film kostiumowy o upadku Węgier. Co nie jest oczywiście wykluczone i jeśli Bóg pozwoli może się to kiedyś zdarzyć. Na razie musicie się Państwo zadowolić albumem z rysunkami Tomasza Bereźnickiego. Do komiksu dołączona jest płyta z autorskimi kompozycjami Tomasza, jest on bowiem także muzykiem. Płyta zawiera sześć tematycznych utworów instrumentalnych związanych bezpośrednio z treścią albumu. Pomysł by do komiksu dołączać płytę jest moim zdaniem znakomity i mam nadzieję, że docenią go także muzycy. Otwiera on bowiem furtkę dla tych instrumentalistów, którzy nie mogą przebić się na trudnym polskim rynku muzycznym, a także daje możliwość komponowania utworów na temat, a nie pod dyktando. To ważne. Pomysł ten, moim zdaniem, to jeden z nielicznych symptomów zduszonej już mocno w Polsce wolności twórczej. Oby inni wydawcy poszli naszym śladem. Album zawiera 50 plansz, ma twardą oprawę, dołączona jest doń płyta, jest zafoliowany. Prócz tradycyjnych kolorów zdecydowaliśmy się na wzbogacenie go o złoto. Jest to bowiem opowieść o złocie i krwi, tak więc przez Państwem złoto-krwawy album Tomasza Bereźnickiego narysowany na podstawie książki Gabriela Maciejewskiego – „Święte królestwo”, „Sanctum regnum”.

Gabriel Maciejewski

DODATKOWE INFORMACJE

    Seria:Święte królestwo
  • Format:235x310 mm
  • Oprawa:twarda
  • Druk:kolor
  • Data wydania:październik 2014
  • Numer katalogowy:258779

ZOBACZ PRZYKŁADOWE PLANSZE

przykładowa plansza
przykładowa plansza

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher