OPIS
Żydzi nie przepadają za psami.
Pies gryzie, goni, szczeka.
A Żydów gryzą, gonią i obszczekują od tak dawna, że w rezultacie wolą koty.
Zresztą, nie wiem, jak jest z innymi Żydami, ale tak mówi mój pan.
Jestem kotem rabina.
Komiks o niezwykłym kocie, który dzięki pożarciu papugi zaczyna mówić. Wykorzystując nową umiejętność postanawia zmierzyć swojego pana z bolesnymi prawdami, które są oczywiste dla kota, ale niekoniecznie dla rabina.
Kot Rabina to jeden z najważniejszych komiksowych traktatów o religii, społeczeństwie i kulturze.
Wydany już w kilkunastu krajach, do Polski trafia ponownie, tym razem w postaci jednotomowego zbioru wszystkich pięciu części.
---
Joann Sfar (ur. 1971), francuski twórca komiksów, reżyser filmowy. W Polsce ukazały się dotychczas dwa tomy "Kota Rabina", "Klezmerzy", trzy części serii "Profesor Bell" oraz "Mały świat Golema".
---
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut Français w ramach programów wsparcia wydawniczego.
* * *
„Kot rabina” jest jedynym w swoim rodzaju dziełem Joanna Sfara. To zarówno poezja, bajka dla dorosłych, jak i inteligentna, wyważona i zabawna dyskusja o judaizmie. Joann Sfar ma wyjątkowy dar docierania do tego, co istotne, z największą prostotą i ironią. Ukazuje istotę judaizmu poprzez historię kota, chcącego odbyć bar micwę; bardzo żydowskiego kota, który nie przestaje zarzucać pytaniami swego pana – rabina – i zawsze wątpić w uznane prawdy.
Uwiodło mnie piękno i siła ekspresji rysunków. Podkreślają one mało znaną rzeczywistość ludzką i społeczną uczniowskiego środowiska Żydów sefardyjskich, ilustrując wielkie idee kabały i myśli żydowskiej, a jednocześnie poddając je w wątpliwość w bardzo talmudycznym stylu.
To jest genialne.
Eliette Abécassis, autorka m.in. Skarbu świątyni, Qumran
Ten obrazoburczy kot ma świadomość ludzkich problemów, znacznie przekraczającą świadomość samych zainteresowanych. Czy to dlatego, że nie mają jego dystansu, który pozwala mu oceniać ich postępowanie i myśli? Dzięki analizie poszczególnych sytuacji, buntowi przeciwko nietolerancji, podważaniu niektórych absurdalnych dogmatów, duszących monoteistów, kot uczy nas patrzeć na życie filozoficznie i z humorem.
Fellag, znany aktor i pisarz algierski
Bez twojego rabina i jego kota świat nie byłby taki piękny. Na szczęście oni nie dają i nie mają zamiaru dawać szczęścia. Jednak się do niego przyczyniają, i dlatego cię lubię.
Philippe Val, dyrektor tygodnika satyrycznego Charlie Hebdo, jest również pisarzem, muzykiem i redaktorem radiowym.