OPIS
Pod koniec września nakładem Zin Zin Press ukaże się pierwsza część komiksu Macieja Jasińskiego (scen.) i Jacka Michalskiego (rys.) z serii "Tajemnice DAG Fabrik Bromberg" zatytułowana Szpieg w Bydgoszczy. Jest to opowieść z czasów II wojny światowej, opisująca wydarzenia jakie miały miejsce na terenie bydgoskich zakładów materiałów wybuchowych. Głównym bohaterem komiksu jest fikcyjna postać brytyjskiego szpiega, jednak cała fabuła oparta jest na faktach. Są zatem przedstawione akcje sabotażu dokonywane przez działaczy AK pracujących na terenie fabryki, jak i spektakularne akcje pomocy w ucieczce i przerzutu do Gdyni, a stamtąd do Szwecji zbiegłych z pobliskiego obozu brytyjskich pilotów. Album uzupełnia tekst historyczny o ludziach, który uratowali pilotów z rąk niemieckich oprawców. Kolejny odcinek serii będzie nosił tytuł Na tropie Wundewaffe. Całość zaplanowana jest na 5 części.
Oficjalna premiera komiksu odbędzie się 6 października (sobota) w Łodzi, podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. O godz. 10.00 w sali 304 będzie można spotkać się z autorami i wydawcą.
Stworzenie komiksu wsparło miasto Bydgoszcz.
Komiks będzie szerzej dostępny w sprzedaży pod koniec września, będzie go też można nabyć w Exploseum - Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, kompleksie kilku (z wybudowanych ponad tysiąca) odrestaurowanych budynków byłej fabryki koncernu Dynamit Nobel AG produkującej na wielką skalę materiały chemiczne (m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny) na potrzeby armii III Rzeszy, które zostało oddane do użytku zwiedzających w 2011 r.
Maciej Jasiński - scenarzysta i dziennikarz, specjalizuje się w grach komputerowych, filmie i komiksie. Napisał scenariusze do kilkudziesięciu krótkich historyjek komiksowych oraz licznych albumów: Solidarność 25 lat: Nadzieja Zwykłych Ludzi, Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena Wolności, 1956: Poznański Czerwiec, 1981: Kopalnia Wujek, 11/11 = Niepodległość, Wolna Polska - 650 metrów pod ziemią, Uczeń Heweliusza, Legendy bydgoskie – Bydgoszcz w legendzie.
Jacek Michalski - rysownik mieszkający w Bydgoszczy. Komiksy tworzy już ćwierć wieku. W ostatnich latach specjalizuje się w komiksie historycznym: Wolna Polska - 650 metrów pod ziemią, 1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi, 11/11 = Niepodległość. Antologia, 1981: Kopalnia Wujek, 1956: Poznański Czerwiec czy Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi. Obecnie pracuje nad komiksem o Zawiszy Czarnym.