OPIS
Był czas, kiedy wypruwano sobie flaki w imię Boga.
Był czas, kiedy Ludziom ukazała się droga do Raju.
Był czas, kiedy praca była zbrodnią.
Czasy zamętu i heroizmu, o których mowa, znalazły idealnego kronikarza, herolda na ich miarę. Ten wyjątkowy twórca, David B., przedstawia zbiór trzech opowieści ociekających krwią i przepełnionych szaleństwem.
Uzbrojony ogród, Zamaskowany Prorok i Zakochany bęben to fantastyczne i poetyckie nowele, w których mity, legendy oraz historia łączą się i przeplatają z ludzkimi słabościami i żądzami. Tu bębny mówią, żyją i zakochują się, świat bogów i świat ludzi mają płynne granice, zmarli powracają, by dręczyć żyjących, a gęsi wskazują drogę do gwiazd.
David B. zestawiając naiwną symbolikę dawnych rycin z szaleństwem Boscha czy Picassa uzyskuje niepowtarzalny efekt – udaje mu się stworzyć współczesne baśnie dla dorosłych, piękne i jednocześnie przepełnione cierpieniem.
O autorze:
David B. (właściwie Pierre-François Beauchard, ur. w 1959 r.) jest jednym z założycieli słynnego francuskiego wydawnictwa L'Association, które zrewolucjonizowało europejski komiks.
Choć skończył szkołę plastyczną w Paryżu, karierę na komiksowym rynku zaczynał w połowie lat 80. jako scenarzysta dla dużych wydawnictw (np. Glenat). Wkrótce jednak w pismach Chic, Okapi, A Suivre zaczęły pojawiać się rysowane przez niego krótkie historie. Prawdziwą wolność i możliwość rozwoju niezwykłego talentu dało mu natomiast własne wydawnictwo założone z innymi twórcami w 1990 r.
Pod jego szyldem opublikował swoje najlepsze komiksy - wiele z nich w cyklicznym magazynie L'Association pt. Lapin - w tym najsłynniejszy L'Ascension du Haut Mal (na anglojęzycznym rynku znany jako Epileptic). Ta tworzona przez siedem lat autobiograficzna historia o zmaganiach rodziny z epilepsją brata Davida B., zmieniła postrzeganie komiksu, a swemu twórcy przyniosła uznanie i liczne nagrody na całym świecie.
Jego styl i sposób tworzenia porównuje się do Jacques'a Tardiego czy Hugo Pratta, choć chyba najwłaściwsza jest opinia pewnego brytyjskiego krytyka sztuki: tak wyglądałyby komiksy Picassa, gdyby ten je rysował. We Francji z kolei nazywa się go Andre Bretonem komiksu.
David B. cały czas intensywnie tworzy. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt krótkich historii, albumów oraz scenariuszy dla innych rysowników.