OPIS
Początek XVII w., który nazwano w Holandii Złotym wiekiem, był okresem gwałtownego rozwoju północnych prowincji Niderlandów. Mimo trwającej wojny z Hiszpanią, Holendrzy zbudowali w tym czasie potężne imperium handlowe. W 1602 r. założono Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską, pierwszą na świecie spółkę akcyjną. Morskie szlaki handlowe, osłaniane rozbudowaną siecią fortów, zapełniły się kupieckimi statkami.
Zjednoczone Prowincje, przepełnione świeżym duchem Reformacji, rozwijały się wielotorowo. Filolog Justus Lipsius, przyrodnik Antonie van Leeuwenhoek, filozof Baruch Spinoza, czy Hugo Grocjusz – ojciec koncepcji prawa narodów, to tylko niektóre wybitne postacie działające w Holandii w tamtym okresie. Kwitło malarstwo flamandzkiej i holenderskiej szkoły - a dzieła Paula Rubensa, Antona van Dycka i Rembrandta okryły się wieczną sławą.
Podczas rozgrywki w Złoty Wiek gracze rywalizują o punkty zwycięstwa na każdej z powyższych dróg rozwoju ówczesnych Niderlandów. Bogacą się na handlu z Nowym Światem, rozwijają gospodarkę metropolii, stają się mecenasami sztuki i architektury.
Złoty Wiek to gra ekonomiczna, łącząca pewną dozę losowości z koniecznością planowania ruchów i podejmowania trudnych decyzji. Dzięki wielości dróg prowadzących do zwycięstwa jest w niej miejsce na różnorodne taktyki i zagrania, a interakcja między graczami stoi na wysokim poziomie.