OPIS
Badania procesów fizycznych w środowisku nabrały szczególnego znaczenia w ciągu ostatniego dziesięciolecia w związku z coraz bardziej widocznym wpływem działalności człowieka na środowisko w skali globalnej (wzrost stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze i związana z tym zmiana klimatu, zmniejszanie się lub wręcz zanik warstwy ozonowej, zanieczyszczenie wód itp.). Badania te, choć interdyscyplinarne, wymagają jednak metod i narzędzi właściwych naukom ścisłym. Dlatego też oddajemy do rąk czytelników jeden z najpopularniejszych podręczników fizyki środowiska w Europie.
W książce omówiono bilans energetyczny układu Ziemia-Słońce, oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznego z materią, zmienność klimatu i jego modelowanie, rodzaje wykorzystywanej przez człowieka energii i gospodarkę energetyczną, transport zanieczyszczeń w atmosferze i w zbiornikach wodnych, a także problemy hałasu i fizyczne podstawy teledetekcji.
Autorzy przedstawili również ekonomiczne, socjologiczne i polityczne zagadnienia pojawiające się wtedy, gdy stosujemy metody fizyki do analizy i redukcji zanieczyszczeń, zawsze zaś przy rozwiązywaniu problemów zapobiegania skażeniu środowiska.