Pluto - 6.

okładka

Pluto - 6.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Współtwórca: Takashi Nagasaki;
Koordynacja: Macoto Tezka;
Współpraca: Tezuka Productions.

Jak może powstać największy sztuczny umysł? Czy robot, którego tok rozumowania obejmuje wszystkie decyzje, jakie mógłby podjąć każdy człowiek na Ziemi, będzie faktycznie najwspanialszy? Przy takim natłoku informacji można zarówno być geniuszem, jak i popaść w szaleństwo.

W świecie przedstawionym w PLUTO roboty często przyjmują bardziej ludzkie postawy niż sami ludzie. To one przeżywają traumę powojenną, cierpią po utracie najbliższych, rzucają się w gniewie w wir walki albo wręcz przeciwnie – przyjmują pacyfistyczną postawę. Dzięki temu łatwiej jest nam zrozumieć, co znaczy być człowiekiem. 

Pluto to opowieść bazująca na jednym z najbardziej znanych dzieł Osamu Tezuki - Atom Żelaznoręki, współczesnej historii Pinokia, w której rolę drewnianego chłopca odgrywa robot. Tytułowy Atom stał się popkulturową ikoną. Na całym świecie można kupić różne gadżety z nim związane, a w Hollywood wyprodukowano film bazujący na jego przygodach. Jednak to nie on jest głównym bohaterem Pluto. Historia skupia się na postaciach drugoplanowych, głównie robotach zastanawiających się nad swoim człowieczeństwem, efektem czego jest opowieść duchem bliższa Łowcy Androidów niż bajce pt. Pinokio.

*  *  *

Atom Żelaznoręki to jedno z nieśmiertelnych dzieł japońskiej sztuki komiksowej, stworzone przez nieodżałowanego mistrza Osamu Tezukę, którego zawsze podziwiałem. Dzieło porywa pokolenia czytelników od momentu powstania w 1950 roku do dziś. Praca nad Pluto była dla mnie okazją, aby tchnąć nowego ducha w komiks Atom Żelaznoręki: Największy robot na Ziemi, utwór, który wzruszał mnie, gdy byłem dzieckiem.

Naoki Urasawa

Po śmierci Osamu Tezuki nie ma japońskiej mangi. Był Leonardem Da Vincim, Goethem i Dostojewskim świata komiksu. Naoki Urasawa i ja nie chcieliśmy, aby osiągnięcia Tezuki odeszły w niepamięć, dlatego w 2003 roku, w okrągłą rocznicę urodzin głównego bohatera, z jego sztandarowego dzieła - Atoma Żelaznorękiego, stworzyliśmy remake epizodu pod tytułem: Największy robot na Ziemi.

Jakim człowiekiem był Osamu Tezuka? Co takiego chciał przekazać?

Tym, których zainteresował Pluto, polecam też pozostałe komiksy Osamu Tezuki.

Takashi Nagasaki

Osamu Tezuka (1928-1989) uważany jest za ojca japońskiego komiksu (czasami zwany jest nawet Bogiem Mangi). Człowiek wszechstronny, z wykształcenia lekarz. Trudno wymienić twórcę z Kraju Kwitnącej Wiśni, który nie inspirowałby się jego dziełami. Nie sposób też wyliczyć wszystkich znanych tytułów, jakie stworzył, ale do najbardziej rozpoznawalnych należą Atom Żelaznoręki, Black Jack, Król Dżungli oraz Budda. Jego imię nosi jedna z najbardziej prestiżowych nagród japońskiego przemysłu komiksowego. W Takarazuce mieści się Muzeum Osamu Tezuki.

Naoki Urasawa urodził się w 1960 w Tokio. Sławę przyniosła mu seria Yawara! - opowieść o dziewczynie uprawiającej judo. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych japońskich twórców komiksowych. Na Zachodzie znany głównie z ostatnich dzieł - Monster, 20th Century Boys i Pluto. Otrzymał wiele nagród i nominacji, w tym jako jedyny twórca zdobył dwukrotnie Tezuka Osamu Sho. Wśród swoich inspiracji wymienia prace Katsushiro Otomo (autora Akiry).

DODATKOWE INFORMACJE

    Seria:Pluto (#6)
  • Format:150x210 mm
  • Liczba stron:200
  • Oprawa:miękka
  • Papier:offsetowy
  • Druk:cz.-b.
  • ISBN-13:9788360740699
  • Data wydania:30 czerwiec 2012
  • Numer katalogowy:184582

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

TULIPAN O IMNIENIU PLUTO

Seria „Pluto” powoli zbliża się do wielkiego finału. Akcja zagęszcza się więc coraz bardziej, coraz więcej ciekawych rzeczy zostaje ujawnionych, ale wciąż nie brakuje pytań. Całość jednak niezmiennie intryguje, wciąga i dostarcza solidnej porcji akcji, emocji, a także wzruszeń.

Autor: Michał Lipka Data: 16.11.2017
Blisko finału

Pluto #6 zaczyna coraz mocniej przygotowywać czytelnika na wielki finał. Fabuła zaczyna przechodzić więc do ostatecznych konkretów. Tom skupia się głównie na postaci detektywa Gesichta, który wytrwale bada sprawę makabrycznych morderstw i zaczyna odkrywać skomplikowaną prawdę. Każdy kolejny odkryty przez niego ślad i przeprowadzona rozmowa, odsłania pewną część sekretów mających duże powiązanie z przeszłością. W każdej kolejnej części czytelnik wraz z detektywem miał okazję przeprawiać się przez fabularny labirynt pełen tajemnic i różnych niedopowiedzeń. W części szóstej wszystko jednak nabiera większego sensu, a każdy napoczęty wątek zaczyna kierować się w stronę rozwikłania. Gesicht odkrywa tutaj tożsamość „mordercy” i pewne powody jego działania. Nie zabraknie więc tutaj kilku mocniejszych scen, wielu zaskakujących zwrotów akcji oraz sporej dawki dramatyzmu. Pod wierzchnią warstwą widowiskowego thrillera, ponownie ukryta została jednak o wiele bardziej złożona i głębsza treść. Twórca w naprawdę niezłym stylu stara się tutaj okazać to, jak nienawiść, ból i smutek potrafią powoli zatruwać duszę i stawać się początkiem wewnętrznych przemian prowadzących do wszechobecnej śmierci. Kolejny również raz poruszony zostaje tutaj koncept „człowieczeństwa” i tego, czy roboty mogą być równie emocjonalne jak ludzie. W Pluto #6 Urasawa w niebywały dla siebie sposób łączy więc elementy mrocznego i zaskakującego thrillera, odrobiny horroru, wciągającego sci-fi i ponadczasowego dramatu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wyśmienita oprawa graficzna. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko kolejny raz zachwycić się tym dziełem i szybko sięgnąć po kolejne części.

Autor: PopKulturowy Kociołek Data: 09.10.2021

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher