OPIS
Książka australijskiej autorki Anny Funder opowiada o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, o tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, oraz tych, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi, zamieniając własny kraj w gigantyczne, szczelnie zamknięte i skutecznie kontrolowane więzienie.
Z opowieści bohaterów stopniowo wyłania się prawda o działalności bezpieki oplątującej gęstą siecią podejrzeń, donosicielstwa i inwigilacji wszystkich obywateli kraju. To książka o faktach, którą czyta się jak sensacyjną powieść - jednym tchem.
Błyskotliwy debiut autorki został wysoko oceniony przez recenzentów i czytelników za zgromadzony materiał dokumentacyjny i reportażowy oraz duże walory literackie (,,arcydzieło stylu reportażowego"). Stanowi niezwykły przykład literatury faktu łączącej w sobie elementy historyczne, podróżnicze i biograficzne.
Książkę przetłumaczono na kilkanaście języków i opublikowano w piętnastu krajach. Została uhonorowana wieloma nagrodami literackimi m.in. prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona za 2004 rok przyznawaną przez BBC Four.
* * *
,,Wstrząsająca! Stasiland to książka, która sprawia, że kochamy literaturę faktu".
,,Pasjonująca i świetnie napisana relacja z 40 lat terroru Stasi".
,,Stasiland, po części reportaż, po części dokument, to wciągająca relacja, historia, która w dużej mierze pozostała dotąd nie opowiedziana".
,,Porywająca, często mrożąca krew w żyłach opowieść... Niezwykłe studium Funder jest obowiązkową lekturą"
* * *
Spis treści:
-
Berlin, zima 1996
-
Miriam
-
Most Bornholmski
-
Charlie
-
Linoleumowy pałac
-
Kwatera Główna Stasi
-
Zapach starych mężczyzn
-
Telefony
-
Julia nie ma żadnej historii
-
Włoski chłopak
-
Major N.
-
Lipsi
-
Pan von Schni
-
...tym gorzej się czujesz
-
Pan Chrystian
-
Człowiek socjalistyczny
-
Wytyczanie linii
-
Plakieta
-
Klaus
-
Pan Bock z Golm
-
Pani Paul
-
Układ
-
Hohenschönhausen
-
Pan Bohnsack
-
Berlin, wiosna 2000
-
Mur
-
Układanie puzzli
-
Miriam i Charcie
Przypisy
Podziękowania