OPIS
W „Odziedziczonej rewolucji” autorka podejmuje temat przemian w USA na progu nowej rewolucji: skutkach globalizacji, potężnych zmian demograficznych oraz przewartościowań ideologicznych. Autorka krytycznie ocenia stereotypowe u nas spostrzeganie USA i zachodzących tam zmian. Burzy mity, przez pryzmat których interpretujemy i oceniamy wydarzenia w USA.
Mit 1. Ameryka skręca w lewo pod wpływem chwilowego zaślepienia i emocji (założenie: przecież Ameryka jest pryncypialnie konserwatywna).
Mit 2. Obama wygrał, bo jest populistą, celebrytem i miał wielkie szczęście.
Mit 3. Obama wygrał dzięki czarnej Ameryce i politycznej poprawności.
Mit 4. Ameryka na zawsze pozostanie krajem materialistów hołdujących idei „amerykańskiego snu”, czyli pogoni za pieniędzmi.
W drugiej części książki autorka przedstawia rozmowy z ekspertami, którzy analizują minione wybory i prognozują, co czeka USA w przyszłości. Wśród rozmówców są m.in. niemiecki dziennikarz Christoph von Marschall wyjaśniający, dlaczego Europa zareagowała na Obamę tak entuzjastycznie, oraz profesor Zbigniew Lewicki, który dzieli się spostrzeżeniami o tym, co Polsce umknęło w debacie na temat Ameryki i Obamy podczas wyborów oraz co prezydentura Obamy oznacza dla naszego kraju.