OPIS
Testy do nauki prawa dla kierunków nieprawniczych to zbiór zawierający 367 pytań o różnym stopniu trudności i odpowiedzi, podzielonych tematycznie na dziewięć rozdziałów obejmujących najważniejsze działy prawa: elementy prawoznawstwa, prawo konstytucyjne, europejskie, cywilne, karne, administracyjne, gospodarcze, podatkowe i prawo pracy. Odpowiedni dobór pytań i struktura książki umożliwiają Czytelnikowi pełne zapoznanie się z najważniejszymi zasadami i instytucjami danej dziedziny prawa. Przy większości pytań w nawiasach zostały wskazane pojęcia, których dane pytanie dotyczy i których omówienie znajduje się w odpowiedzi. Omówienia te nie ograniczają się do prostego wskazania prawidłowych odpowiedzi, ale przedstawiają, w przystępny sposób, dane zagadnienie prawne wraz z przytoczeniem relewantnych przepisów. Testy przeznaczone są w głównej mierze dla studentów kierunków nieprawniczych, którzy w toku studiów obowiązani są do zaliczenia przedmiotu obejmującego podstawy prawa. W praktyce funkcjonuje on pod różnymi nazwami, takimi jak: elementy prawa, encyklopedia prawa czy podstawy prawa. Niniejsza publikacja będzie przydatna także dla studentów, których program studiów obejmuje przedmioty dotyczące wyspecjalizowanych gałęzi prawa, takich jak prawo karne czy prawo pracy. Z książki mogą również korzystać uczniowie szkół średnich oraz osoby przygotowujące się do studiów prawniczych, szczególnie w zakresie teorii prawa, prawa europejskiego, prawa konstytucyjnego oraz prawa cywilnego.
Paweł Siwerski – aplikant adwokacki, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowanej przez The Catholic University of America. Interesuje się prawem cywilnym, a w szczególności prawem gospodarczym. Jest laureatem konkursu na nagrodę Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na najlepszą pracę magisterską (drugie miejsce).
Marek Strzała – członek Zarządu Towarzystwa Biblioteki Słuchaczy Prawa UJ, współautor książki Logika. Testy i zadania. Specjalizuje się w zakresie prawa cywilnego i handlowego, zwłaszcza w zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem w obrocie cywilnoprawnym kościołów i związków wyznaniowych.
Grzegorz Szudy - uczestnik Sekcji Prawa Cywilnego Uniwersyteckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Sekcji Prawa Cywilnego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczy Prawa (od 2006 r.). Specjalizuje się w problematyce zabezpieczeń wierzytelności, cesji umownej, zwalniającego przejęcia długu oraz małżeńskich ustrojów majątkowych.