OPIS
Publikacja dotyczy ważnego - z punktu widzenia społecznego, gospodarczego i politycznego - problemu obrotu nieruchomościami z udziałem podmiotów zagranicznych.
Niniejsze, drugie wydanie książki zostało uaktualnione i rozszerzone. Autor - profesor prawa - analizuje m.in. istotę i funkcje zezwolenia oraz promesy na nabycie nieruchomości jako decyzji administracyjnych, zdarzenia i czynności prawne powodujące nabycie nieruchomości przez cudzoziemców. Omówiono również zmiany wprowadzone w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz problem dostosowywania polskiego prawa obrotu nieruchomościami do standardów europejskich.
Drugie wydanie uwzględnia zmiany wprowadzone do ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, które weszły w życie z dniem 1 października 2005 r. Przedstawiona została ponadto kolizyjnoprawna problematyka nabywania nieruchomości przez cudzoziemców, w szczególności zagadnienia dotyczące formy oraz ważności czynności prawnych skutkujących przeniesieniem własności (użytkowania wieczystego) nieruchomości.
W książce została wykorzystana w szerokim zakresie literatura przedmiotu, orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów administracyjnych oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Książka adresowana jest do prawników praktyków zajmujących się przedstawioną problematyką, a także do Czytelników zainteresowanych sprzedażą nieruchomości cudzo-ziemcom.