OPIS
Istotą sądownictwa administracyjnego jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości poprzez kontrolę działalności administracji publicznej. Kontrola ta obejmuje również orzekanie o zgodności z ustawami uchwał organów samorządu terytorialnego i aktów normatywnych terenowych organów administracji rządowej.
Postępowanie przed sądami administracyjnymi charakteryzuje się wieloma odrębnościami w porównaniu z innymi procedurami sądowymi. Szczególna rola w tym postępowaniu przypada sędziemu, który przy rozstrzyganiu indywidualnej sprawy poza wiedzą z zakresu prawa materialnego musi dogłębnie znać zasady procesowe i umieć je stosować z największym pożyt-kiem dla stron postępowania. Obowiązkiem sędziego jest również podejmowanie wszelkich czynności zmierzających do szybkiego załatwienia sprawy i dążenie do jej rozstrzygnięcia na pierwszym posiedzeniu.
Niniejsza książka – pierwsza na polskim rynku wydawniczym – wskazuje, jak posługiwać się określonymi instytucjami prawa procesowego. Próba udzielenia odpowiedzi na te wszystkie wątpliwości, które nasuwają się w praktyce orzeczniczej, w wielu przypadkach wynika z ugruntowanego orzecznictwa sądów administracyjnych lub piśmiennictwa prawniczego, które w tej pracy jest przywołane. Niektóre jednak kwestie wymagały indywidualnego podejścia i uzasadnienia, z pełną świadomością, że zweryfikuje je praktyka orzecznicza. Autor starał się również odnieść do pytań i wypowiedzi, które były przedmiotem wielu sędziowskich narad i szkoleń. Pomocne przy powstawaniu książki były również doświadczenia autora związane z organizowaniem i funkcjonowaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Publikacja przeznaczona jest głównie dla asystentów sędziego, referendarzy sądowych, asesorów, a także początkujących stażem sędziów lub kandydatów na sędziów.
Bogusław Dauter jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, autorem licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego i postępowania sadowoadministracyjnego.